PoradyLajfhakiJeśli zapewniłeś mieczykom takie podłoże, to bądź pewien, że nigdy nie zakwitną

Jeśli zapewniłeś mieczykom takie podłoże, to bądź pewien, że nigdy nie zakwitną

Jakie podłoże dla mieczyków? fot. Youtube/NorthlawnFlowerFarm
Jakie podłoże dla mieczyków? fot. Youtube/NorthlawnFlowerFarm
11.05.2023 12:09

Mieczyk, a tak naprawdę Gladiolus, czyli z łaciny miecz, jest efektowną rośliną w ogrodzie, której kształt przypomina właśnie to ostrze. Jego uprawa jest bardzo prosta i mało wymagająca, a kolory kwiatów pięknie ozdabiają rabaty. Warto jednak dowiedzieć się, jakie podłoże dla mieczyków wybrać, żeby zdrowo rosły.

Rośliny te należą do rodziny kosaćcowatych i mają około 260 gatunków, które można śmiało uprawiać w ogrodzie. Wśród nich wyróżnić można te najpiękniejsze o kolorach i nazwach:

  • białym: Opal, Amsterdam, White Prosperity;
  • czerwonym: Espresso, Letna Burka;
  • amarantowym: Minarik Memory, Huze;
  • zielonożółtym: Green Star.

Uprawa i nawożenie mieczyków

Kwiaty te najlepiej sadzić na wiosnę, czyli od połowy kwietnia do połowy maja, na głębokość do 10 cm, pamiętając o zabezpieczeniu bulw preparatem grzybobójczym. Należy wybrać dla nich miejsca ciepłe, dobrze nasłonecznione oraz osłonięte od wiatru. Warto również przygotować dla mieczyków stabilne podpory, ponieważ ich łodygi są wysokie i sztywne, co grozi złamaniem rośliny. Będą dobrze rosły na podłożach żyznych, próchniczych, a najlepiej przepuszczalnych o umiarkowanej wilgotności. Dwa tygodnie od zasadzenia można nawozić je obornikiem lub biohumusem oraz trzeba podlewać regularnie rośliny. Przekwitnięte kwiatostany mieczyków obcina się razem z pędem bez liści. Mieczyki są podatne na choroby grzybowe i ataki szkodników, m.in. mszyc albo wciornastek.

kiedy sadzić mieczyki, fot. getty images
kiedy sadzić mieczyki, fot. getty images

Czego unikać w uprawie mieczyków?

Pierwszą i najważniejszą kwestią jest to, że rośliny te nie lubią zimna, dlatego trzeba zaczekać z sadzeniem na temperatury powyżej 10 stopni Celsjusza. Warto co roku zmieniać miejsce siewu, bo mieczyki nie lubią rosnąć w tych samych miejscach oraz nie preferują gleby po warzywach czy owocach. Kwiaty te nie przepadają także za ściskiem, dlatego sadź je w odstępach lub szerokich donicach.

kiedy sadzić mieczyki, fot. getty images
kiedy sadzić mieczyki, fot. getty images

Mieczyk — roślina jednoroczna czy wieloletnia?

Kwiaty te są wieloletnie, ale nie nadają się do zimowania w gruncie, dlatego trzeba wykopać bulwy około miesiąc po przekwitnięciu. Następnie należy je wysuszyć w przewiewnym miejscu oraz rozmnożyć, odrywając bulwy przybyszowe od macierzy. Tak zabezpieczone mieczyki trzymamy do wiosny.

MINIONEK z doniczek DIY — urocza ozdoba do ogrodu!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także