×

10 życiowych lajfhaków, które mogą ocalić życie Tobie i Twoim bliskim

Czasami proste rzeczy i pewne zachowania mogą zapobiec utracie zdrowia, a nawet życia. Nie zawsze wystarczy być tylko ostrożnym, dlatego poznaj lajfhaki ratujące życie. Przetestowało je wiele osób na całym świecie a swoimi doświadczeniami postanowili podzielić się z internautami.

#1 Nie kładź stóp na desce rozdzielczej

lajfhaki ratujące życie - nogi na desce rozdzielczej
Imgur.com

Dla niektórych ludzi może zabrzmieć to dość absurdalnie, ale inni siedząc na fotelu pasażera w samochodzie wykładają nogi na deskę rozdzielczą. Jest to bardzo niebezpieczne, ponieważ gdyby doszło do wypadku, można stracić stopy albo połamać nogi.

#2 Nie gaś tłuszczu wodą

nie gaś tłuszczu wodą
Youtube.com

Gdy zapali się olej, wyłącz kuchenkę, a następnie przykryj garnek pokrywką, kocem gaśniczym lub chociażby mokrym ręcznikiem. W ten sposób odetniesz dopływ tlenu i ugasisz pożar. Nigdy nie wylewaj na rozgrzany tłuszcz wody, ponieważ natychmiast zamieni się ona w parę i eksploduje! W ułamkach sekundy powstanie chmura ognia.

Jeśli to Cię nie przekonuje, koniecznie zobacz ten film:

#3 Idź za tłumem

jak zachować się w tłumie
Pixabay.com

Jeśli jesteś w dużej grupie ludzi i tłum zaczyna na Ciebie napierać, idź z nimi. Nie próbuj przedzierać się przez falę ludzi. Nie idź pod prąd ani nie stawaj w miejscu, bo możesz zostać zadeptany na śmierć. Lepiej nie ryzykować. Ewentualnie spróbuj przejść po przekątnej, żeby wydostać się z tłumu.

#4 Sprowokuj wymioty

sprowokuj wymioty
Imgur.com

Jeżeli wiesz, że nie uda Ci się uciec przed napastnikiem, który będzie próbował Cię wykorzystać, masz możliwość zniechęcenia go to tego pomysłu. Wywołanie odruchu wymiotnego poprzez wsadzenie palców do ust powinno w tym pomóc. W razie konieczności zwymiotuj na siebie. To okropne, ale w wielu przypadkach skuteczne. Wykorzystaj zaskoczenie napastnika do ucieczki.

Mój tata sprzedał mi jeszcze jeden trik na kryzysowe sytuację. Jeśli krzyczysz „pomoc” i nikt nie reaguje. Zacznij krzyczeć, że się coś pali. Na taki alarm mogą zareagować osoby, które mieszkają w okolicy. Niestety większość ludzi jest obojętna dla krzywdy innych osób i tylko niestandardowy krzyk może sprawić, że więcej osób się zainteresuje tym, co się dzieje.

#5 Pilnuj swoich drinków

lajfhaki ratujące życie - uważaj na pigułki gwałtu
Imgur.com

Nigdy nie zostawiaj przy barze drinków (ani innych napojów) bez nadzoru. Ktoś może wsypać do nich jakieś środki odurzające i Cię wykorzystać.

#6 Nie wyjmuj noża z rany

lajfhaki ratujące życie - nie wyjmuj noża z rany
Imgur.com

Jeśli zostałeś pchnięty nożem i nadal znajduje się on w Twoim ciele, pod żadnych pozorem nie wyciągaj go! W tego rodzaju przypadkach, narzędzie działa jak zatyczka. Gdybyś wyciągnął nóż, doszłoby do dużej utraty krwi a następnie zgonu. Tylko lekarz może go bezpiecznie usunąć.

#7 Nie otwieraj oczu

zamknięte oczy
Freepik.com

Jeśli doznałeś urazu jednego oka, zamknij również drugie. Gałki oczne wykonują zbieżny ruch, a nie powinieneś nimi poruszać, aby nie podrażniać uszkodzonego oka.

#8 Ugryzienie przez węża

jak rozpoznać węża jadowitego

Rana po ugryzieniu może podpowiedzieć Ci czy wąż był jadowity, czy nie. Rana z dwoma dziurkami na górze znaczy, że wąż zaaplikował jad przednimi zębami. Warto pamiętać, że nie jesteś specjalistą, a ranę i tak trzeba pokazać lekarzowi. Jednak taka wiedza może podpowiedzieć Ci, ile masz czasu by dotrzeć do szpitala.

zrób zdjęcie wężowi, który Cię ukąsił
Imgur.com

Jeśli ukąsi Cię wąż, natychmiast wezwij pogotowie. Nie próbuj wysysać jadu, to w niczym nie pomoże, a tylko nasili ból. Postaraj się nie poruszać, aby jad nie rozprzestrzeniał się szybko po Twoim ciele. Jeśli to możliwe, zrób zdjęcia gada, to znacznie ułatwi pracę lekarzy, którzy będą udzielać Ci pomocy medycznej.

#9 Chwyt Heimlicha

lajfhaki ratujące życie - chwyt Heimlicha
Imgur.com

Łatwiej pomóc drugiej osobie, gdy się zakrztusi niż samemu sobie. Jednak, gdy zajdzie taka potrzeba, możesz samodzielnie wykonać coś w rodzaju rękoczynu Heimlicha. Zaciśnij pięść i szybko uderzaj w miejsce pomiędzy klatką piersiową a pępkiem. Możesz również oprzeć się o mebel bez ostrych krawędzi i szybko wbić ten obszar ciała w jego krawędź.

#10 Ratowanie tonącego

ratowanie tonącego
Imgur.com

Jeśli nie umiesz pływać albo nie masz wystarczającej wiedzy, jak udzielić pomocy tonącemu – nie wskakuj do wody! Lepiej wrzucić koło ratunkowe lub jakąś linę i wezwać ratowników. Po prostu osoba, która się topi panikuje i nieświadomie spycha innych pod wodę, aby się ratować. To z kolei, może skończyć się podwójną tragedią.

Jeśli znasz inne lajfhaki ratujące życie, podziel się nimi z nami na facebooku!

zamknij