×
Wirtualna Polska

Moja babcia zawsze czyści tak mop ze sznurków. Dzięki prostej sztuczce wygląda jak nowy

Mop ze sznurków szybko się brudzi, a z czasem zaczyna też nieprzyjemnie pachnieć. Aby dalej z niego korzystać, musisz porządnie go umyć. Jeśli rozważasz użycie wybielacza, od razu możesz porzucić ten pomysł. Podpowiadamy, jak w prosty sposób wyczyścić mop ze sznurków.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Mopy ze sznurków były pierwszymi narzędziami, które pozwalały na mycie podłóg w pozycji stojącej. Zrewolucjonizowały proces sprzątania. Nie dziwi więc fakt, że jeszcze kilkanaście lat temu znajdowały się właściwie w każdym domu. Choć na rynku dostępnych jest mnóstwo nowocześniejszych narzędzi, w wielu domach wciąż używa się właśnie mopów ze sznurków. Są łatwe do wyciskania, dobrze zbierają zabrudzenia i pozwalają dotrzeć nawet w trudno dostępne miejsca. Jedynym problemem jest dla wielu osób utrzymanie ich w czystości. A bez tego mop nie może przecież skutecznie spełniać swojej funkcji. Jeśli zastanawiasz się, jak skutecznie wyczyścić mop ze sznurków, mamy doskonałe rozwiązanie. Wystarczy wykorzystać kilka produktów z kuchni.

Jak wyczyścić mop ze sznurków po każdym użyciu?

Jeśli chcesz, by mop ze sznurków skutecznie spełniał swoją rolę, musisz odpowiednio o niego dbać. Ważne jest, by po każdym użyciu poddawać go zabiegowi czyszczącemu. To bardzo prosty trik, który pozwoli odświeżyć włókna mopa i usunąć z nich bakterie. Kiedy skończysz mycie podłóg, po prostu wypłucz go dokładnie w wiadrze z wodą i octem. Na połowę wiadra wody użyj 1/2 szklanki octu. Następnie porządnie wykręć włókna, by usunąć nadmiar wody. Pamiętaj również o właściwym suszeniu mopa. Jeśli postawisz go na ziemi i oprzesz o ścianę, będzie suszył się bardzo wolno. Mało tego, szybko zacznie śmierdzieć. Aby tego uniknąć, powieś mop tak, by zapewnić sznurkom przewiew.

Jak wyczyścić mop ze sznurków? Fot. Gettyimages

Jak wyczyścić mop ze sznurków? Fot. Gettyimages

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

Zobacz również: Tani sposób na umycie podłogi. Nawet twoja mama nie zna tej sztuczki!

Jak porządnie wyczyścić mop ze sznurków?

Nawet jeśli regularnie czyścisz mop, po jakimś czasie jego włókna szarzeją, co nie wygląda zbyt estetycznie. Jeśli chcesz temu zaradzić, w żadnym wypadku nie używaj wybielacza. To bardzo silny środek chemiczny, który nie jest zbyt zdrowy dla środowiska i dla ludzi. Możesz go zastąpić, wykorzystując o wiele tańsze produkty, które prawdopodobnie masz już w domu.

  • Do plastikowej reklamówki (upewnij się, że nie jest dziurawa) wsyp 1/2 szklanki sody oczyszczonej i zalej 1/2 szklanki octu.
  • Umieść w reklamówce końcówkę mopa.
  • Zawiąż torbę i odstaw na 30 minut, żeby mieszanka zaczęła działać.
  • Po upływie wyznaczonego czasu dokładnie wypłucz mop w ciepłej wodzie.
  • Powtarzaj ten zabieg co jakiś czas, gdy zauważysz, że mop szarzeje. Nie zapominaj jednak o płukaniu go po każdym użyciu w wodzie z octem.
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

Zobacz również: Kiedy podłoga skrzypi, stosuję jeden produkt i odzyskuję spokój we własnym domu

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować