×
Wirtualna Polska

Nawóz z 2 składników dla ogórków gruntowych. Plony będą gigantyczne

Ogórki to najczęściej sadzone warzywa w naszych ogródkach. Szczególnie latem cieszą się ogromną popularnością, ponieważ są orzeźwiające i zawierają dużą ilość wody. Jednak, żeby zdrowo rosły potrzebują dobrej odżywki. Podpowiadamy czym nawozić ogórki, aby zbiory były obfite.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Często domowe ogórki są gorzkie i suche, co zniechęca do ich uprawy oraz jedzenia. Warzywo to musi posiadać odpowiednie warunki do rozwoju, inaczej nie związuje kwiatów. Ogórki gruntowe mogą być łatwe do zaatakowania przez szkodniki i choroby grzybowe. Jednak domowa odżywka sprawi, że będą zdrowe, jak również soczyste.

Nawóz z 2 składników

Wystarczy sodę oczyszczoną oraz kurkumę w proporcji 1:1 wsypać do 500 ml wody i pozostawić na około 2 godziny. Po tym czasie trzeba rozcieńczyć preparat w 3 litrach wody, a następnie podlewać nim ogórki raz na dwa tygodnie. Soda oczyszczona pomoże w walce z pleśnią i grzybami, natomiast kurkuma ma działanie antybakteryjne. Dlatego mieszanka tych dwóch kuchennych specyfików pomoże wyhodować piękne warzywa, które będą odporne i silne.

Czym nawozić ogórki? fot. gettyimages

Czym nawozić ogórki? fot. gettyimages

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Zobacz również: Wysiewając ogórki, ogrodnicy stosują ten trik. Z nasion wyrastają dorodne okazy!

Jak stworzyć odpowiednie warunki dla ogórków?

Przed uprawą ogórków dowiedz się, jakiej pielęgnacji potrzebują. Warzywa te lubią miejsca ciepłe, słoneczne i osłonięte od wiatru. Do prawidłowego wzrostu potrzebują od 18 do 25 stopni Celsjusza, ponieważ w niższych temperaturach giną. Gleba idealna pod uprawę ogórków jest przepuszczalna i próchniczna, od 6,5 do 7,0 pH. Warto pamiętać, aby była bogata w odpowiednie składniki mineralne, dlatego odżywiajmy ją  m.in. obornikiem lub kompostem. Przez cały okres wzrostu trzeba pamiętać o codziennym podlewaniu ogórków, które ze względu na płytkie korzenie nie mogą pobierać wilgoci z gleby.

Czym nawozić ogórki? fot. gettyimages

Czym nawozić ogórki? fot. gettyimages

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Czym nawozić ogórki? Wypróbuj te metody

Na początku użyj drożdży, które stymulują ogórki do wzrostu, przygotuj 10 g w rozpuszczonych 10 l ciepłej wody, a po wystygnięciu odżywki podlewaj ogórki. Nawozu z drożdży możesz używać też do pozostałych warzyw np. pomidorów oraz roślin w ogrodzie. Istnieje jeszcze jeden sposób, aby ogórki szybko rosły. Wystarczy całą torebkę sody oczyszczonej (80 g) rozpuścić w 10 litrach wody. Jednak po dwóch tygodniach zmniejsz dawkę sody do 60 g na 10 l wody i dodaj kilka kropli jodu.

Zobacz również: Rozpuść i podlej młode sadzonki ogórków. Będziesz zbierać je wiadrami!

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować