×

15 sposobów jak niechcący możesz wnieść pluskwy do swojego domu. Po prostu ohyda!

Twój dom jest Twoją twierdzą, oazą spokoju i bezpiecznym miejscem. Dlatego też nikt nie lubi, gdy jego spokój jest przerwany wizytą niespodziewanych gości jakimi są insekty. Pluskwy są szczególnie niebezpieczne, ponieważ ich spłaszczone ciała pozwalają im przedostać się do domu wieloma sposobami.

Oto 15 poważnych sposobów jak pluskwy mogą dostać się do Twojego domu.

#1 Meble z pchlego targu lub secondhandu

Przywożenie do domu używanych mebli jest ryzykowne, ponieważ jeśli dane przedmioty są zarażone, pluskwy mogą rozprzestrzenić się po całym Twoim domu. Mimo tego, że może Ci się wydawać, ze pluskwy żyją tylko w łóżkach, to mogą one chować się między poduszkami w sofach, w szwach krzeseł oraz kanap. Jeśli decydujesz się na kupno używanych mebli, koniecznie wypierz lub najlepiej wymień obicie.

#2 Ubrania z secondhandu

Używane ubrania także mogą być zarażone pluskwami. Jeśli masz suszarkę, włóż do niej kupione ubrania i nastaw na wysoką lub średnią temperaturę na długi cykl. W ten sposób insekty zostaną wyparzone.

#3 Sprzęt na siłownie

Podczas ćwiczeń na sali gimnastycznej także możesz złapać pluskwy. Te mogą znajdować się na matach od jogi, ręcznikach do wycierania sprzętu lub ubraniach zamkniętych w szafkach.

#4 Powrót ze szpitala

Mimo tego, że pościele i kołdry powinny być wymieniane po każdym pacjencie, to często po powrocie ze szpitala okazuje się, że przynieśliśmy ze sobą nie tylko wypis, ale także pluskwy.

#5 Nawet sale kinowe mogą być zainfekowane!

Siedzenia w kinach także mogą być domem dla pluskiew – jak również ubrania i przedmioty należące do wypożyczalni z teatrów.

#6 Pluskwy mogą schować się w samolotach

Obicia siedzeń w samolotach, a także ubrania i gadżety pasażerów (poduszki, dmuchane rogale, koce) mogą ukrywać pluskwy, które rozprzestrzenią się po Twoich rzeczach.

#7 Pluskwy mogą ukrywać się w firanach i zasłonach

Curtains

Jeśli kupujesz je w secondhandach koniecznie wypierz je co najmniej dwa razy. Zasłony mogą być siedliskiem pluskiew.

#8 Publiczna pralnia

Chociaż w Polsce wciąż jest ich mało, to w większych miastach można spotkać się z publicznymi pralniami. Problem polega na ty, że pluskwy mogą przeskoczyć z cudzych rzeczy na Twoje.

Te małe insekty uwielbiają chować się w walizkach i bagażu z którym podróżujesz. Zastanawiasz się jak to możliwe? Pluskwy mogą znajdować się hotelu, w którym nocujesz, przedostać się do walizki i wrócić z Tobą do domu.

#10 Wycieczki szkolne i obozy

DSC_0158 (1)

Wielokrotnie słyszałam jak dzieci i nastolatki wracają z obozu pogryzione przez pluskwy. Niestety na ugryzieniach się nie kończy – insekty przyjeżdżają na ubraniach, w walizkach i poduszkach obozowiczów.

#11 Mogą rozprzestrzeniać się poprzez odkurzanie

Niektórzy uważają, że odkurzanie pluskiew i ich jaj to łatwy sposób na ich pozbycie się jednak podciśnienie może przenosić insekty do innych pomieszczeń.

#12 Nawet sprzęty elektroniczne tj. telefony czy radia mogą przenosić insekty

Nie tylko miękkie materiały mogą zawierać pluskwy. Według amerykańskich badań robactwo może rozprzestrzeniać się na telefonach czy radiach.

#13 Zimowe płaszcze

My closet

Uważaj na to jak wieszasz płaszcz. Te zamknięte w szafkach w biurach, szkole czy innych publicznych miejscach mogą być zarażone pluskwami.

#14 Książki z biblioteki

20071030_037

Czytanie książek to bardzo przyjemne zajęcie, jednak czasami zabranie książki z biblioteki do domu jest równoznaczne z przyniesieniem do domu pluskiew.

#15 Buty

Untitled

Nawet buty są potencjalną kryjówką dla tych insektów. Niezależnie od tego, czy kupujesz używane buty, pożyczasz parę od znajomego, czy przechodzisz przez zainfekowane miejsce, na Twoich podeszwach mogą znaleźć się pluskwy.

Jeśli borykasz się z problemem pluskiew koniecznie sprawdź ten babciny trik na pozbycie się ich z domu

 

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Wybrane dla Ciebie

Jak rozpoznać ukąszenia owadów – 8 rodzajów popularnych ugryzień

Czyhają wszędzie. W lesie, na górskim szlaku, nad basenem, w ogródku, a nawet we własnym łóżku. Mowa oczywiście o robalach, które mogą dotkliwie nas ukąsić. W ferworze wiosennych, czy wakacyjnych aktywności często nie zwracamy uwagi na ugryzienia i gdy tylko zobaczymy jakiś odczyn na naszej skórze, twierdzimy że to z pewnością komar. Czasami jednak nawet […]

23 osoby, które podczas kwarantanny przeżyły małe domowe katastrofy. Złośliwość rzeczy martwych

Przymusowa kwarantanna sprawia, że chętniej decydujemy się na wykonanie drobnego remontu w domu lub przystępujemy do gruntownego sprzątania. Jednak czasami nie wszystko idzie zgodnie z planem, a kuchenne szafki lubią spaść ze ściany z głośnym hukiem. 😉 1. Kiedy szklany zlew eksploduje o godzinie 3:00 nad ranem 2. Kiedy jesteś w trakcie remontu łazienki i […]

22 sąsiadów, których pomysły sprawiają, że rozważasz wyprowadzkę do samotnej, leśnej chaty

O sąsiadach można opowiadać godzinami. Wyczyny niektórych z nich z pewnością przeszły już do historii. Jednak bez ich obecności w najbliżej okolicy, życie byłoby zdecydowanie bardziej monotonne. 😉 Obejrzyj galerię i przekonaj się jak bardzo pomysłowi potrafią być sami sąsiedzi oraz ich zwierzęta. 1. U góry mieszka dwóch mężczyzn, na dole dwie kobiety. Różnicę widać […]

11 zachowań sąsiadów, które powinny być nielegalne! Doprowadzają innych do szału

Sąsiedzi bywają bardzo wkurzający i dosłownie potrafią zatruć życie, nawet jeśli mieszkamy w urokliwym zakątku naszego kraju. Dlatego niektóre rzeczy po prostu powinny być zakazane. Oto 11 najbardziej wkurzających rzeczy robionych przez sąsiadów. #1 Pozostawianie śmieci na klatce schodowej To chyba najgorsze, z czym można się spotkać. Nikt nie lubi żyć w syfie, zwłaszcza gdy […]

10 dziwnych detali związanych z budową domów w różnych częściach Świata

Zastanawiasz się, skąd biorą się różnice w budownictwie, czy w użytkowaniu niektórych przedmiotów? Będąc w Stanach Zjednoczonych lub w państwach europejskich, zdarza się, że można zauważyć całkowite odmienne podejście do konstruowania domów, czy architektury budynków. Okazuje się, że za każdą decyzją kryje się wyjaśnienie. #1 Murowane okna, Wielka Brytania Zamurowywane okna w starych budynkach w […]

Jak wizualnie powiększyć małe pomieszczenie? 7 przykładów wykorzystania kolorów ścian

Oczywiście nie jest możliwe przesunięcie ścian i powiększenie pomieszczenia (pomijam wybicie ściany), jednak istnieje kilka sztuczek, które wykorzystują złudzenie optyczne, dzięki czemu w kilka chwil sprawisz, że małe pomieszczenie szybko się powiększy. Wystarczy wiedzieć jakich kolorów, wzorów i schematów się trzymać! Ściany i sufit w tym samym kolorze W jasnym otoczeniu warto użyć ciemniejszej lub […]