×

12 warzyw, które prawdopodobnie przechowywałeś w zły sposób

Jak większość osób pewnie kupujesz warzywa na targu lub w sklepie, następnie pakujesz je do plastikowych reklamówek, zabierasz do domu i układasz w lodówce. I pewnie wydaje Ci się, że są one bezpieczne (w końcu znajdują się w chłodnym miejscu!), jednak nie do końca jest to prawdą…

Oto lista warzyw, które prawdopodobnie przechowywałeś w zły sposób. Nie martw się oprócz listy znajdziesz tutaj także triki jak sprawić, aby warzywa były dłużej świeże!

#1 Świeża kukurydza

pixabay.com

Jeśli kupujesz świeżą kukurydzę najlepiej będzie jeśli nie będziesz jej trzymać przez długie dni w lodówce, lecz zjesz tak szybko jak to możliwe. Jeśli potrzebujesz przechować kukurydzę, pozostaw ją w łupce na maksymalnie 3 dni.

#2 Cebule

pixabay.com

Powinno się je przechowywać w suchym ale chłodnym miejscu. Ze względu na to, że cebule łatwo absorbują wilgoć i mogą szybko gnić, lepiej nie trzymać ich w lodówce. Najlepszym miejscem na to warzywo jest ciemne, suche i chłodne miejsce, z dobrą wentylacją np. spiżarka, piwnica lub garaż. Warto trzymać ją osobno, ponieważ może wydzielać ostry zapach, który przejdzie na inne warzywa.

#3 Ziemniaki

pixabay.com

Podobnie jak cebule, należy przechowywać je w zimnym, ciemnym i chłodnym miejscu. Trzymanie ich w lodówce powoduje, że skrobia zamienia się w cukry, które mogą mieć wpływ na smak i konsystencję ziemniaków. Jeśli kupujesz ziemniaki w plastikowej torbie, lepiej zastąp ją tą papierową lub workiem z juty. Ważne aby ziemniaki miały wentylacje.

#4 Liście sałaty

Kiedy sałata przez długi czas jest narażona na działanie wilgoci jej liście mogą stać się rozmiękłe i niesmaczne. Jeśli chcesz, zachować ich świeżość ważne jest, aby sprawdzić czy nie są one suche. Weź duży pojemnik do przechowywania żywności i wyłóż go ręcznikiem papierowym. Postaw sałatę na równej warstwie, przykryj papierowymi ręcznikami, następnie dodaj pokrywkę i umieść liście sałaty do lodówki. Możesz też zawinąć je w ręcznik papierowy i włożyć do woreczków strunowych.

#5 Czosnek

pixabay.com

Czosnek nie powinien być trzymany w lodówce chociaż preferuje chłodne i zaciemnione miejsca. Najlepiej znaleźć miejsce, które jest dobrze wentylowane, lecz utrzymuje w miarę stałą temperaturę. Dobrze trzymać czosnek w siatkowej torbie.

#6 Ogórki

pixabay.com

Ogórki nie za bardzo lubią zimno, dlatego lepiej nie trzymać ich przez dłuższy czas w lodówce. Najlepszym sposobem jest umycie ich, a następnie dokładne wysuszenie (zbyt duża ilość wilgoci sprawi, że szybciej stracą świeżość). Po przepłukaniu ogórków warto zawinąć je w ręcznik papierowy i umieścić w worek foliowy z wentylacją (najlepiej w niedomknięty woreczek strunowy), a ten do lodówki. Upewnij się jednak, że nie jest to najchłodniejsze miejsce w lodówce.

#7 Brukselka

pixabay.com

Brukselka najlepiej zachowuje się gdy nie zostaje odłączona od łodygi. Warto przechowywać je w lodówce w misce lub pojemniku bez przykrywki. Nawet jeśli liście brukselki zwiędną, jego wnętrze wciąż nadaje się do jedzenia.

#8 Bakłażan

pixabay.com

Bakłażan jest wrażliwy na niskie temperatury i najlepiej trzymać go w temperaturze pokojowej z dala od lodówki. Warto przechowywać go w chłodnym, suchym miejscu, z dala od bezpośredniego światła słonecznego. Nie umieszczaj go w reklamówce!

#9 Szparagi

Przechowywanie szparagów może być nieco uciążliwe, ponieważ potrzebują one dużo wody, aby zachować swoją świeżość. Najlepiej jeśli przewiążesz je wstążką i umieścisz w misce lub pojemniku z niewielką ilością wody. Jednak jeśli chcesz żeby szparagi przetrwały kilka dni, dobrze jest przykryć pojemnik plastikową torbą.

#10 Buraki

pixabay.com

Jeśli dobrze je przechowujesz możesz trzymać je nawet do 3 miesięcy! Warto odseparować je buraki od ich zielonej części, ponieważ to może sprawić, że szybciej się popsują. Po odcięciu zielonej części umieść buraki w plastikowej torebce, zamknij i włóż do szuflady w lodówce.

#11 Seler

pixabay.com

Seler potrzebuje pewnej hydratacji, aby zachować świeżość – gdy traci wodę, więdnie. Najlepszym sposobem przechowywania jest zapakowanie go w folię aluminiową. Warto ciasno owinąć go folią, aby wilgoć nie uciekła.

#12 Cebulka szczypiorkowa

Cebulkę można przechowywać w lodówce, a najlepszym sposobem ich przechowywania jest postawienie ich w pojemniku (np. słoiku) wypełnionym wodą oraz przykrycie całości reklamówką.

A Ty jakie znasz sposoby na przechowywanie żywności?

 

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Wybrane dla Ciebie

17 warzyw z ogrodu wielkoluda, które nie nie mieszczą się w żadnej skali

Nie wiadomo czym je ci rolnicy karmili, ale prawdopodobnie przede wszystkim dużą dawką miłości. Warzywa ze zdjęć poniżej imponują swoimi rozmiarami. Ciekawe czy są równie smaczne… Oto kolekcja gigantycznych warzyw. #1 Zielono mi #2 Prawie jej wzrostu #3 Siłacz #4 Marchewkowy agregat #5 Wyhodowana na miłości #6 Jak wielgachne usta #7 Można się za nią […]

21 sytuacji, kiedy Twój przyszły obiad robi coś bardzo dziwnego

Wyobraźnia jest czymś wspaniałym i potrafi niezwykle ubarwić życie. Jeśli masz co do tego najmniejsze wątpliwości przypatrz się poniższym warzywom i owocom. Normalne to, co one wyprawiają nie jest. Bezwstydnicy! Oto kolekcja niepokojąco wymownych smakołyków. #1 „Będę Twoją słodką karotką” #2 Uhahany ziemniak #3 Kąpiel po ciężkim dniu #4 Soczysta bogini #5 Kaczuszka do kąpieli! […]

Nie trzeba mieć dużego ogrodu, aby uprawiać warzywa. Wystarczy tylko worek uniwersalnej ziemi

Sadzenie warzyw wcale nie musi być uciążliwe i nużące. Dodatkowo nie musisz mieć dużego ogrodu, aby uprawiać sałatę czy rzodkiewkę. Wystarczy tylko worek ziemi. Uprawa workowa Najlepsze pomysły to te, które można szybko i prosto zrealizować. Podobnie sprawa wygląda w ogrodnictwie. Miłośnicy uprawy roślin, nieposiadający pokaźnych działek czy miejsca na wydzielenie grządek, sadzą warzywa bezpośrednio […]

20 wyjątkowych warzyw i owoców, które wyrosły w przydomowych ogródkach. Radość z plonów ogromna

Warzywa nie potrzebują wiele, aby obdarzyć ogrodników obfitymi plonami. Wystarczy dobra gleba, odpowiednie nawożenie, trochę słońca oraz właściwe nawadnianie. Czasami zdarza się, że rośliny posuwają się o krok dalej i drastycznie zwiększają swoje rozmiary. Obejrzyj galerię i przekonaj się ile może ważyć monstrualna kapusta oraz cukinia przypominająca noworodka. 😉 1. Kantalupa (odmiana melona cukrowego) osiągnęła […]

warzywa

Jak ratować warzywa posadzone w ogrodzie, które nie są odporne na przymrozki? Ogrodnicy mają na to swoje sposoby!

Rozsada warzyw jest już wszędzie dostępna do zakupu. Pojawiły się już prawie wszystkie sadzonki, które są uprawiane w przydomowych ogródkach i na działkach. Ale nie każda rozsada nadaje się do sadzenia do gruntu o tej porze. Niektóre warzywa wrażliwe na przymrozki mogą nam po prostu się zmarnować… Warzywa lubi chyba każdy i chcemy jak najszybciej […]

22 owoce i warzywa o dziwnych kształtach. Niektórym będziesz musiał przyjrzeć się dwa razy!

Czasem można odnieść wrażenie, że Matka Natura nie przestanie nas zaskakiwać i zadziwiać w najbardziej kreatywny i zabawny sposób. Z pewnością dowodem na to są te warzywa i owoce, które wyglądają niespotykanie. Kształtem przypominają niejednokrotnie ludzkie ciało czy elementy naszej popkultury. Czy Tobie udało się zobaczyć coś podobnego? Daj koniecznie znać w komentarzach. #1 Mały […]