Kategorie Psychologia

7 kroków, które warto podjąć, aby zredukować ślinienie nocne

Czy zdarza Ci się ślinić w nocy? To uczucie kiedy zbyt dużo śliny pojawia się w Twoich ustach i nagle malutka strużka spływa na poduszkę, jest jednym z mniej przyjemnych doświadczeń, które mogą się przytrafić podczas spania. Okazuje się, że ślinienie nocne może być oznaką rozwijającej się choroby lub pewnych nieprawidłowości zachodzących w naszym ciele.

Dlaczego w ogóle się ślinimy?

7 kroków, które warto podjąć, aby zredukować ślinienie nocne
freepik.com

Podczas snu nasz organizm się relaksuje. Dotyczy to całego ciała, także mięśni twarzy oraz odruchu związanego z połykaniem. Ponieważ podczas snu ślina gromadzi się w ustach, a rozluźnione mięśnie twarzy mogą sprawić, że usta się lekko rozchylą, ślina zaczyna wyciekać na poduszkę.

Nadmierne ślinienie nocne może być oznaką choroby neurologicznej lub skutkiem zatkanego nosa. Ponadto ludzie, którzy już mieli poważne problemy ze zdrowiem (np. przeszli udar), mają tendencję do częstszego ślinienia się.

Co robić aby przestać ślinić się w nocy? Czy ślinienie nocne da się zmniejszyć?

#1 Zmień swoją pozycje do spania

7 kroków, które warto podjąć, aby zredukować ślinienie nocne
freepik.com

Jest to oczywiste, że od pozycji w której śpimy wiele zależy. Jeśli leżysz na plecach, ślina wytwarzana przez Twoje ciało, pozostaje w jamie ustnej, jednak gdy leżysz na boku lub na brzuchu, nagromadzona ślina mocniej się wydziela i wycieka na poduszkę. Jeśli ciężko Ci spać przez całą noc w jednej pozycji, spróbuj ułożyć poduszki i pościel tak, aby ograniczyć przekręcanie się.

#2 Zrzuć trochę kilogramów

7 kroków, które warto podjąć, aby zredukować ślinienie nocne
freepik.com

Dodatkowa waga odgrywa kluczową rolę w procesie spania. To właśnie przez nią pojawiają się problemy z bezsennością oraz złą pozycją spania.

#3 Upewnij się, że przyjmujesz odpowiednie leki

ślinienie nocne
freepik.com

Jeśli zażywasz jakiekolwiek leki, upewnij się, że nie powodują one nadmiernego wytwarzania się śliny. Niektóre antybiotyki mogą być powodem nadmiernego ślinotoku.

#4 Oczyść zatoki

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Magia Zapachów (@magiazapachow)

Jednym z głównych powodów ślinotoku nocnego są zablokowane zatoki, co powoduje, że oddychasz przez usta. Czyszczenie i odblokowywanie zatok może być dobrym sposobem na uniknięcie tego przykrego doświadczenia jakim jest ślinienie się. Oto kilka sposobów, które mogą pomóc w odświeżeniu zatok:

– gorący prysznic oczyści nos i pomoże Ci normalnie oddychać w ciągu nocy,
– olejki eteryczne, szczególnie te zawierające eukaliptus, pomogą ci swobodniej oddychać, a także przyspieszą zasypianie,
– używaj produktów tj. Vick’s Vaporub, który odblokuje nos i pozwoli na swobodniejsze oddychanie.

Pamiętaj także, aby dokładnie traktować swój organizm podczas grypy i przeziębienia. Jeśli nie wyleczysz choroby i zlekceważysz katar, możesz doprowadzić do zatkania nosa.

Zobacz także: 7 rzeczy, które pomogą Ci zredukować zgrzytanie zębami

#5 Ułóż pod głową więcej poduszek

ślinienie nocne - łóżko
unsplash.com

Utrzymywanie głowy w wyższej pozycji może zmniejszyć ślinotok, dlatego postaraj się ułożyć poduszkę, tak aby Twoja głowa była ustawiona nieco wyżej. Możesz też użyć większej ilości poduszek.

#6 Sprawdź czy nie popadasz w bezdech senny

Bezdech senny jest poważnym zaburzeniem, który sprawia, że oddychanie podczas snu nie przebiega prawidłowo. To z kolei prowadzi do ciągłego budzenia się w nocy, bezsenności oraz zmęczenia rano i senności w ciągu dnia. Jeśli podejrzewasz, że masz zaburzenia związane z bezdechem sennym, skontaktuj się ze swoim lekarzem. Również czynniki tj. palenie papierosów, zwiększają ryzyko występowania zaburzeń i problemów z oddychaniem.

#7 Użyj specjalnej nakładki dentystycznej

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Joanna Złotkowska (@ortholab_gold)

Konsultacja z lekarzem może pomóc w dobraniu odpowiedniej nakładki do ust, która pomoże zmniejszyć problem ślinienia się nocnego. Nakładki czy aparaty stomatologiczne zmieniają układ szczęki i domykają jamę ustną przez co pomagają w lepszym śnie.

Czy zdarza Ci się ślinić podczas snu? Jak próbujesz poradzić sobie z tym problemem?