×
Wirtualna Polska

To jedna z niewielu roślin, która pozwoli sobie na to, by rozmnożyć ją w ten sposób

Zamiokulkasy nieustannie cieszą się popularnością w polskich domach. Nic w tym dziwnego. Pomimo tego, że nie mają barwnych, okazałych kwiatów, to jednak wyglądają ślicznie ze swoimi mięsistymi, intensywnie zielonymi liśćmi. Pokażemy ci, jak rozmnożyć zamiokulkasa.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Rozmnożenie zamiokulkasa nie jest trudne i każdy jest w stanie podjąć się tego zupełnie sam. Nawet jeśli jesteś dopiero początkującym ogrodnikiem. Inaczej niż w większości przypadków możesz to zrobić na aż trzy sposoby. Przeprowadzimy cię krok po kroku przez wszystkie z nich.

Jak rozmnożyć zamiokulkasa?

Zamiokulkasa możesz rozmnożyć poprzez podział, z łodygi, a także — co jest bardzo rzadkie w przypadku tego rodzaju kwiatów — również z liści. Oto jak się do tego zabrać:

Rozmnażanie zamiokulkasa z liści

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Tę metodę najlepiej jest przeprowadzić w okresie od kwietnia do czerwca — masz wtedy największą szansę, że tego rodzaju sadzonki się przyjmą. Najpierw oderwij zdrowy i mięsisty listek i odłączoną krawędzią zanurz go w ukorzeniaczu. (Odpowiedni znajdziesz w sklepie ogrodniczym. Jeśli nie ma czegoś stricte do zamiokulkasa, to weź ukorzeniacz do sukulentów). Teraz umieść roślinkę w doniczce z substratem na głębokości ok. 2 cm. Przysyp ziemią i następnie obficie podlej. Warto młodą sadzonkę przykryć osłonką pomagającą podtrzymać wilgoć. Możesz tutaj użyć np. kawałka plastikowej butelki. Nowego zamiokulkasa umieść w miejscu, gdzie słońce nie dochodzi bezpośrednio. Pamiętaj też, aby stale go nawadniać — ceni sobie stale mokre podłoże na etapie wczesnego rozwoju.

jak rozmnożyć zamiokulkasa, fot. gettyimages

jak rozmnożyć zamiokulkasa, fot. gettyimages

 

Może cię również zainteresować: Czosnek niedźwiedzi możesz uprawiać w doniczce. Ta roślina to samo zdrowie!

Pomnażanie zamiokulkasa z łodyg

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Odetnij kawałek łodygi, który ma 4-5 listków i umieść go w ciemnym naczyniu z ciepłą wodą. Następnie tak przygotowaną sadzonkę ulokuj w miejscu, gdzie nie będzie narażona bezpośrednio na słońce. Przez dłuższy czas będziesz niestety musiał codziennie wymieniać jej wodę. Inaczej zostanie zaatakowana przez grzyby. Gdy tylko łodyga wypuści korzenie, przesadź ją do doniczki z ziemią.

jak rozmnożyć zamiokulkasa, fot. gettyimages

jak rozmnożyć zamiokulkasa, fot. gettyimages

 

Rozmnażanie zamiokulkasa poprzez podział

Ta metoda jest możliwa jedynie w przypadku dużych egzemplarzy z dobrze rozrośniętymi karpami. Stosuje się ją najczęściej podczas przesadzania. Po prostu podziel swoją roślinkę na co najmniej dwie części i zasadź je osobno, dokładnie tak samo jak w przypadku pojedynczego egzemplarza.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

Może cię również zainteresować: Rozsyp ją już wiosną w ogrodzie. Skutecznie zwalczy kleszcze i inne szkodniki

Proste triki, które ułatwią Ci uprawę roślin doniczkowych

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować