×

Niezawodne patenty na utrzymanie w czystości wewnętrznej strony kaloszy i konserwację gumy

Kalosze, podobnie jak wszystkie inne buty, również wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Co istotne należy czyścić je także w środku.

kalosze
Dirk Scheuble/unsplash

Zewnętrza strona kaloszy

Gumowe obuwie należy myć po każdym powrocie do domu. Pod bieżącą wodą spłucz zabrudzenia oraz błoto. Kalosze przetrzyj ściereczką lub miękką gąbką nasączoną wodą z mydłem czy płynem do naczyń. Nie używaj szorstkiej strony gąbki, gdyż możesz porysować gumę. Pamiętaj też o wyszorowaniu podeszwy. Możesz do tego użyć szczoteczki. Na koniec pozwól kaloszom spokojnie wyschnąć (z dala od kaloryfera i światła słonecznego).

kalosze
pinterest

Wnętrze kaloszy

Jeśli do wnętrza kaloszy dostała się woda, to wsyp do butów groch lub fasolę nagrzaną w piekarniku. Strączki wchłoną wilgoć.

Szmatkę nasącz wodą wymieszaną z detergentem do prania i przetrzyj wnętrze obuwia. Możesz je także prostym sposobem zdezynfekować. Wymieszaj ocet spirytusowy z wodą (proporcja 1:1), przelej do butelki z atomizerem i spryskaj środek kaloszy.

Jeżeli z wnętrza kaloszy wydobywa się nieprzyjemny zapach, to wsyp do nich sodę oczyszczoną (1/4 szklanki do każdego buta) i pozostaw na całą noc. Rano usuń sodę.

kalosze
June Admiraal/unsplash

Konserwacja

Przynajmniej raz w miesiącu staraj się natłuszczać kalosze. Dzięki temu będą ładnie się błyszczeć. W tym celu wymieszaj łyżkę gliceryny ze szklanką letniej wody. W roztworze mocz szmatkę i przecieraj buty.

Do zabezpieczenia kaloszy idealnie nadadzą się też preparaty przeznaczone do konsekracji opon samochodowych. Dobrze czyszczą one gumę i pozostawiają na powierzchni film ochronny.

kalosze
pinterest

Jakie są Twoje metody na utrzymanie kaloszy w czystości?

Źródła: www.siewie.pl, www.thespruce.com

Może Cię zainteresować

zamknij