PoradyWiększość pasażerów nie ma o tym pojęcia. Stewardesa zdradza jedną rzecz, o którą często ją pytają

Większość pasażerów nie ma o tym pojęcia. Stewardesa zdradza jedną rzecz, o którą często ją pytają

lot samolotem co trzeba wiedzieć, fot. Getty Images
lot samolotem co trzeba wiedzieć, fot. Getty Images
26.05.2023 15:39

Lot samolotem, szczególnie w okresie urlopowym, może być stresujący. Podpowiadamy, co trzeba wiedzieć, nim wybierzesz się w podróż. Jest kilka istotnych kwestii, o których warto pamiętać.

Podróże lotnicze są szybkie i wygodne. Mogą jednak być nieco stresujące, szczególnie w okresie wakacyjnym, kiedy ruch na lotniskach jest największy. Wyjaśniamy, co trzeba wiedzieć, zanim zdecydujesz się na lot samolotem. Jest wiele kwestii, o których nie miałeś dotąd pojęcia. Warto o nich pamiętać przed, w trakcie oraz tuż po podróży.

Lot samolotem. Co trzeba wiedzieć, wybierając się w podróż?

Jedną z ważnych kwestii, które powinieneś wziąć pod uwagę, kiedy planujesz lot samolotem, jest pora wylotu. Jeśli masz do wyboru kilka lotów o różnych godzinach, wybierz ten najwcześniejszy. To najlepsza opcja, ponieważ rano jest najmniejsze ryzyko opóźnienia wylotu. Zdaniem stewardes wczesna pora minimalizuje również ryzyko zakłócenia podróży przez złe warunki atmosferyczne. Jeśli chcesz wyjechać na święta, zaplanuj wylot z dwudniowym wyprzedzeniem. Będziesz miał bufor czasowy i pewność, że dotrzesz na miejsce na czas. A co jeśli mimo zastosowania się do tych wskazówek lot się opóźni? Jeśli potrzebujesz jakichkolwiek informacji na temat długości opóźnienia lub ewentualnej możliwości zmiany rezerwacji, zgłoś się do personelu pokładowego. Nie jest prawdą, że stewardesy ukrywają część informacji przed podróżnymi. Zwykle wyjawiają wszystko, co wiedzą, więc udzielą możliwie wyczerpujących odpowiedzi. Jeśli będziesz chciał zmienić rezerwację z powodu opóźnienia, personel pokładowy udzieli wskazówek, gdzie się udać i jak to załatwić.

Lot samolotem. Co trzeba wiedzieć? Fot. Getty Images
Lot samolotem. Co trzeba wiedzieć? Fot. Getty Images

Lot samolotem. Co trzeba wiedzieć, kiedy wchodzisz na pokład?

W czasie lotu samolotem na pokładzie obowiązuje wiele pisanych oraz niepisanych zasad, których należy przestrzegać. Oto co powinieneś wiedzieć, by nie popełnić gafy i nie nadepnąć nikomu na odcisk:

  • Jeśli stresujesz się podróżą lotniczą lub widzisz kogoś, kto przed wylotem jest poddenerwowany, powiadom stewardesy. Przeszkolono je do tego, by radzić sobie w takich sytuacjach. Personel pokładowy pomoże zdenerwowanej osobie zniwelować stres, np. wyjaśniając, jak będzie przebiegał lot lub jak działa samolot. Zwykle taka rozmowa pomaga zniwelować obawy podróżnego. Dla obsługi to ważne, by każdy czuł się przed wylotem komfortowo. Nikt nie chce, by nerwowy pasażer w ostatniej chwili zażądał wypuszczenia go z samolotu, ponieważ to znacznie przesunęłoby czas wylotu.
  • Pasażerowie mogą zamieniać się miejscami. Nie ma przepisów, które by tego zabraniały. Najlepiej jest jednak robić to jeszcze przed startem. Zawsze w takich przypadkach możesz liczyć na pomoc personelu pokładowego.
  • Stewardesy mogą przesadzać pasażerów z klasy ekonomicznej do biznesowej. Najczęściej takie roszady odbywają się przed startem, ale mogą zdarzać się również w trakcie lotu. Zwykle przesadzane są rodziny, by umożliwić im siedzenie obok siebie. Zdarza się również, że przenoszone są osoby, którym trafili się uciążliwi sąsiedzi.
  • Środkowy podłokietnik, o który wiele osób toczy zacięte boje z sąsiadami, nie jest przypisany do żadnego miejsca. Zdaniem stewardes kultura nakazuje jednak, by udostępnić go osobie zajmującej środkowe miejsce.
  • Źródłem nieporozumień między pasażerami bywają rolety w oknach. Jedynym oficjalnym nakazem w tym zakresie jest obowiązek pozostawienia ich otwartych w czasie lądowania. Przez resztę podróży pasażerowie mogą sami decydować, czy chcą, by okna były zasłonięte. W sytuacjach konfliktowych najlepiej kierować się zasadą mówiącą, że w dzień mają być otwarte (wtedy każdy może podziwiać widoki), a w nocy zamknięte (by zapewnić komfort osobom, które zamierzają się zdrzemnąć).
  • Kiedy potrzebna jest interwencja medyczna, natychmiast powiadom załogę. Stewardesy zostały przeszkolone również na takie sytuacje. Zwykle kontaktują się z lekarzami na ziemi, by uzyskać wskazówki, jak postępować. Pod nadzorem wieży kontroli lotów mogą podawać pasażerom leki. Na pokładzie znajduje się również defibrylator, a personel jest przeszkolony i wie, jak użyć go w przypadku zatrzymania krążenia u któregoś z pasażerów.

Lot samolotem. Co trzeba wiedzieć o jet lag?

Jet lag to zespół nagłej zmiany strefy czasowej. Występuje w przypadku podróży, które wiążą się ze znacznym przesunięciem czasu. Skutkiem zmiany czasu jest rozregulowanie rytmu dobowego organizmu. Jak sobie z tym radzić?

  • Zmiana strefy czasowej będzie mniej odczuwalna, jeśli odpowiednio o siebie zadbasz. Kluczowe są odpoczynek, nawadnianie organizmu oraz zdrowa dieta.
  • Zrób sobie krótką drzemkę po przyjeździe. Pamiętaj jednak, że nie powinna trwać zbyt długo. Po przebudzeniu staraj się nie zasypiać, dopóki nie nadejdzie noc. Gdybyś po przylocie na miejsce zasnął na kilka godzin, organizm pozostałby w dotychczasowej strefie czasowej. To mogłoby zepsuć cały wyjazd.
  • Jeśli podróż do innej strefy czasowej ma być bardzo krótka, np. na 1 dobę, nie warto stosować metody z drzemką. Lepiej wyspać się zgodnie z czasem z własnej strefy. W przeciwnym wypadku będziesz odczuwał jet lag po dotarciu do celu podróży oraz po powrocie do domu.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także