×
Wirtualna Polska

Dodaj do ziemi pod krzaczki. Borówki zapewnią Ci za to obfite zbiory

Borówka, a szczególnie amerykańska jest najbardziej popularnym krzewem tego owocu w Polsce. Roślinka ta potrzebuje dobrych warunków do owocnego rozwoju — dosłownie! Daj jej co najlepsze i dowiedz się, jakie podłoże pod borówki spełni swoje zadanie.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Sezon wiosenny to najlepszy czas na wybór podłoża pod borówkę, dzięki któremu będzie ona zdrowo rosła i owocowała, ciesząc nasze oczy oraz kubki smakowe. Musisz też wiedzieć, że zły dobór podłoża będzie odbijał się na borówce, przez co będzie chorować, nie dając nam obfitych plonów.

Czym jest borówka i jakie są jej właściwości?

Ten krzew jagodowy może osiągać wysokość nawet 3 metrów, a kwitnie na przełomie kwietnia i maja. Jego owoce charakteryzują się słodkim smakiem, a pojawiają się już w lipcu i są aż do końca sierpnia. Warto pamiętać, że borówka jest niskokalorycznym owocem, który świetnie wpływa m.in. na układ pokarmowy oraz wspomaga leczenie oczu i nowotworów. Ponadto, owoce borówki zawierają w sobie korzystne minerały i witaminy: witaminę C, tiaminę, witaminy z grupy B6, A, E i K oraz kwas foliowy.

Jakie podłoże pod borówki?, fot. Getty images

Jakie podłoże pod borówki?, fot. Getty images

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Zobacz również: Zastosuj ten trik już w marcu, a borówka amerykańska będzie uginać się od owoców

Pielęgnacja i uprawa krzewu borówki

Borówka jest rośliną odporną na warunki atmosferyczne, takie jak np. mróz oraz ataki szkodników. Krzewy te wymagają sadzenia w widnych i dobrze nasłonecznionych miejscach, które dodatkowo będą osłaniać ją przed wiatrem. Warto dodać, że borówka lubi regularne podlewanie lub zraszanie, ale źle będzie rosła w miejscach gromadzenia się wody.

Jakie podłoże pod borówki?, fot. freepik

Jakie podłoże pod borówki?, fot. freepik

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Jakie podłoże pod borówki? Dzięki niemu szybko zaowocują

Podczas wyboru podłoża pod krzewy borówkowe, warto pamiętać o tym, aby miało ono przede wszystkim kwaśny odczyn najlepiej od 3,8 do 4,5 pH. Dobrze sprawdzi się także podłoże, które jest przepuszczalne i lekkie oraz bogate w składniki pokarmowe i próchnicę. Możesz też zdecydować się na naturalną metodę nawożenia, która polega na przekopaniu i wymieszaniu ziemi z kwaśnym torfem lub kompostem z trocin drzew iglastych. Warto wykorzystać też organiczne odpadki z naszej kuchni np. fusami z kawy, czy miksturę z namoczonego starego chleba w wodzie.

Zobacz również: Nigdy nie wyrzucaj tych odpadów, to naturalny nawóz pod borówki amerykańskie

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować