×
Wirtualna Polska

Dodaj do wody i zagotuj. Odżywi pomidory w maju lepiej niż kupny nawóz

Nawożenie pomidorów jest kluczowe do ich wzrostu. Dobra odżywka do pomidorów sprawi, że będą smaczne i soczyste. Na sklepowych półkach jest wiele gotowych nawozów – my mamy dla Ciebie coś lepszego! Domowy nawóz do pomidorów, który używa się u nas od pokoleń.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

Podstawą pielęgnacji pomidorów jest prawidłowe nawożenie. Zapewnia im to dostęp do niezbędnych makro- i mikroelementów – a te wpływają korzystnie na ich wzrost. Nie możesz go pominąć, ponieważ będzie miało to opłakane skutki w plonach. Dobry nawóz będzie stale uzupełniał zapotrzebowanie pomidorów na składniki odżywcze – najlepiej stosuj naturalny. Polecamy nawozy w postaci płynnej – najszybciej nakarmią one pomidory. Samodzielnie zrobienie takiej odżywki – jest bardzo proste. Składniki na te mikstury często masz w swojej kuchni. Poznaj nasze przepisy!

Domowa odżywka do pomidorów

Pierwszą myślą, jaka przyszła Ci do głowy to zastosowanie gotowego nawozu. Początkujący ogrodnicy robią tak w obawie o swoje plony. Domowy nawóz do pomidorów to nic trudnego i spokojnie możesz zrobić go sam. Oto przepis: 1 łyżka goździków, skórka z 1 cebuli, zawartość 2 torebek czarnej herbaty (użyj fusów), 300 ml wody.
Przygotowanie: składniki umieść w garnku i zalej wodą. Garnek postaw na gazie, a jego zawartość gotuj przez 10-15 minut. Po upływie tego czasu zawartość garnka przecedź.
Do podlania pomidorów wykorzystuj sam płyn. Miksturę rozcieńcz w wodzie przed podlaniem nią pomidorów. Na 100 ml roztworu potrzebujesz do wymieszania 3 litrów wody. Podlewaj nią nim pomidory raz na 25-30 dni.

domowa odżywka do pomidorów, fot. getty images

domowa odżywka do pomidorów, fot. getty images

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Zobacz również: Moja babcia mieszała 3 składniki i nawoziła nimi pomidory. Plony zbierała całymi koszami!

Domowy nawóz do pomidorów z popiołu i pokrzywy

Mamy dla Ciebie jeszcze inny skuteczny przepis naszej babci. Do 10 litrowego garnka nalej wodę. Dodaj do niej 500 g popiołu z komina – ma to być czysty popiół po spalonym drewnie. Następnie dodaj garść łupin po cebuli z paroma kępkami pokrzywy bez korzeni. Całość gotuj przez 15 minut i zostaw na całą noc. Na drugi dzień odcedź mieszankę i podlewaj nią pomidory.

domowa odżywka do pomidorów? Fot. Gettyimages

domowa odżywka do pomidorów? Fot. Gettyimages

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

Zobacz również: Co zrobić, żeby zielone pomidory z ogródka szybciej dojrzały? Zastosuj ten trik!

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować