×
Wirtualna Polska

Ten ślimak ma dwa oblicza i może okazać się całkiem pożyteczny!

Ślimak tygrysi to naprawdę duży okaz. Ten mięczak może zaskoczyć każdego ogrodnika. Czy należy go tępić, czy też jest choć trochę pożyteczny?

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Jak wiadomo, ślimaki nie cieszą się dobrą sławą. Szczególnie nie lubią ich ogrodnicy, gdyż mięczaki te żywią się roślinami i potrafią spowodować duże straty w zbiorach. Jednak na działkach można spotkać całkiem odmienny gatunek ślimaka. Nie ma muszli, a jedynie cętki na ciele.

Jak wygląda ślimak tygrysi?

Ten ślimak zwie się także pomrowem wielkim. Jego pochodzenie nie jest do końca znane, ale do Polski dotarł z Europy Południowo-Zachodniej. Nie ma muszli, a jego ciało jest naprawdę długie. Może osiągnąć nawet 20 cm. Jego cechą charakterystyczną są ciemne plamki i paski występujące na brudnokremowym ciele. Stąd też jego podobieństwo do tygrysa. W naszym kraju ten ślimak bytuje głównie w parkach, ogrodach, piwnicach, ruinach, cieplarniach, na wysypiskach śmieci i cmentarzach. Co ciekawe, nie zapuszcza się do lasów. Wyjątkiem są tylko zabudowania leśne. Wówczas chętnie rozgości się w ich pobliżu. Ten ślimak prowadzi typowo nocny tryb życia. W ciągu dnia skrywa się pod kamieniami, drewnem bądź innymi przedmiotami leżącymi na ziemi. Natomiast na żer wychodzi po zapadnięciu zmroku. Jeden osobnik żyje około 3-4 lata. Zimą ukrywa się w kanałach, piwnicach i wszędzie tam, gdzie jest trochę cieplej.

ślimak tygrysi w ogrodzie — tępić czy nie? fot. gettyimages

ślimak tygrysi w ogrodzie — tępić czy nie? fot. gettyimages

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

Może cię również zainteresować: Zamiast wyrzucić, rozsyp na trawniku. To idealny nawóz i odstraszacz szkodników

Czy ślimak tygrysi jest pożyteczny?

Ten gatunek ślimaka żywi się roślinami, grzybami, padliną i wszelką materią organiczną. W związku z tym jest w stanie wyrządzić duże szkody na grządkach, szklarniach czy pod tunelami. Z drugiej strony jego pokarmem są też jaja innych ślimaków, a nawet młode ślimaki. Czasami zdarza im się nawet polować na osobniki większe od siebie. Z tego względu sam musisz zdecydować, czy chcesz przepłoszyć pomrowa wielkiego ze swojego ogrodu, czy też dasz mu szansę, aby zapolował na inne ślimaki. Ważną informacją jest też to, że ten gatunek mięczaka nie jest trujący. Nie stanie się nic złego, jeżeli zje go twój pies czy kot.

ślimak tygrysi, fot. gettyimages

ślimak tygrysi, fot. gettyimages

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

Może cię również zainteresować: Brat pracuje w lesie i po wielu testach stosuje jedną rzecz na kleszcze

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować