×
Wirtualna Polska

Wyhoduj pelargonię, której pozazdroszczą wszyscy sąsiedzi! Wszystko zależy od sadzenia

Pelargonia to roślina, która na przestrzeni lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Do jej głównych walorów należą kwiaty, które mogą występować w najróżniejszych kolorach, oraz kwitnienie — od wiosny aż do późnej jesieni. Podpowiadamy, jak sadzić pelargonię, aby długo cieszyła nasze oczy.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Roślina ta bardzo wiele wybacza w uprawie swoim właścicielom. Warto jednak wiedzieć, co lubi pelargonia i jak prawidłowo o nią dbać. Wtedy odwdzięczy się nam pięknymi kwiatostanami, które będą znakomicie zdobić balkony i tarasy.

Jak sadzić pelargonię?

Kwiaty te sadzi się najczęściej z sadzonek, po połowie maja. Można zrobić to wcześniej i stopniowo hartować roślinę, wystawiając ją na zewnątrz w cieplejsze dni. Warto zasadzić ją w glebie o odczynie obojętnym, czyli od 6,0 do 7,0 pH lub w ziemi ogrodowej. Jednak przed tym należy wykonać na spodzie doniczki drenaż z keramzytu na około 3 cm. Doniczka na balkon powinna mieć średnicę około 20 cm, a na taras dobrze sprawdzi się skrzynia o szerokości 15 cm. Zapewni to pelargonii dużo miejsca do wzrostu i pozwoli jej korzeniom dobrze się rozwinąć. Podczas sadzenia należy zostawić około 2-3 cm wolnej przestrzeni od góry doniczki tak, aby łatwo można było przeprowadzać podlewanie. Przed umieszczeniem sadzonki w podłożu, trzeba delikatnie wyciągnąć ją razem z ziemią z doniczki, a następnie obejrzeć jej bryłę korzeniową. W sadzeniu pelargonii ważne są także odstępy między nimi, które powinny wynosić około 20 cm, ponieważ rośliny będą się bardzo rozkrzewiać.

Jak sadzić pelargonię? fot. Pixabay

Jak sadzić pelargonię? fot. Pixabay

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

Zobacz również: Rośliny, których komary nienawidzą! Postawione na balkonie czy w ogrodzie skutecznie je odstraszą

Pozostałe wymagania uprawne pelargonii

  • Nawożenie — pelargonie wymagają regularnego nawożenia odżywkami wielkoskładnikowymi dla roślin kwitnących lub domowymi nawozami, m.in. ze skórki bananowej.
  • Choroby i szkodniki — pojawiają się, kiedy kwiaty te są źle uprawiane, a najczęściej atakują je m.in. szara pleśń oraz przędziorki. Z tego względu należy podlewać pelargonie tak, aby nie moczyć ich liści.
  • Zimowanie — mimo że kwiaty są odmianą jednoroczną, to można spróbować je przezimować. Najlepiej w pomieszczeniu widnym i temperaturze od 10 do 15 stopni Celsjusza.
  • Przycinanie — warto przyciąć je wiosną, zostawiając na każdym pędzie do około 6 oczek. Dzięki temu ładnie się zagęszczą i będą obficie kwitły. Nie zaleca się przycinania pelargonii na zimę, ponieważ grozi to przedwczesnym rozwinięciem nowych pędów.
Jak sadzić pelargonię? fot. Freepik

Jak sadzić pelargonię? fot. Freepik

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

Zobacz również: Ten nawóz jest lepszy niż wszystkie inne. Nadchodzi czas, kiedy możesz zacząć go stosować

 

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować