DomKuchnia i jadalnia7 produktów spożywczych, których nie należy myć. Lepiej oszczędzić im kontaktu z wodą

7 produktów spożywczych, których nie należy myć. Lepiej oszczędzić im kontaktu z wodą

7 produktów spożywczych, których nie należy myć. Lepiej oszczędzić im kontaktu z wodą
03.03.2022 08:50, aktualizacja: 03.03.2022 10:25

Pokutuje zgubne przekonanie, że każdy produkt spożywczy należy koniecznie umyć. Niestety nie jest to prawdą, a mycie niektórych pokarmów może wyrządzić więcej szkody niż rzeczywistych korzyści. Przekonaj się jakich produktów nie należy myć.

1. Ryby

Mycie surowych ryb pod bieżącą wodą nie usunie drobnoustrojów. Wręcz przeciwnie, płyn sprawi, że z łatwością osiądą na Twoich ubraniach, meblach kuchennych czy innych produktach, które znajdują się w okolicy zlewu. Ryby po wyjęciu z lodówki bądź zamrażalnika należy od razu poddać obróbce termicznej.

hdesert/freepik
hdesert/freepik

2. Mięso

Analogicznie jak w przypadku ryb, mięsa także nie powinno się myć (nawet przed zamrożeniem). Woda nie zabija bakterii, a jest dla ich pożywką i powoduje, że drób czy wieprzowina szybkiej się psują. Zarazki giną dopiero pod wpływem wysokiej temperatury.

dragonimages/freepik
dragonimages/freepik

Po obejrzeniu tego nagrania, od razu przestaniesz myć mięso.

3. Jaja

Jaj nie myjemy po zakupie, a dopiero bezpośrednio przed spożyciem. Warto zafundować im gorącą kąpiel z kropelką płynu do mycia naczyń. Wówczas możesz mieć pewność, że wszystkie bakterie salmonelli zginą.

Unia Europejska zabrania producentom jaj mycia swojego towaru. Skorupka pokryta jest naturalną warstwą ochronną (otoczka mucynowa), która zapobiega przedostawaniu się drobnoustrojów do wnętrza jaj oraz sprawia, że dłużej zachowają świeżość. Dlatego w wytłoczkach często można znaleźć piórka kur bądź inne drobne zanieczyszczenia.

dingomar/freepik
dingomar/freepik

4. Kapusta kiszona

Istnieją jeszcze przepisy kulinarne, które doradzają wypłukanie kapusty kiszonej przed przyrządzeniem bigosu czy kapuśniaku. To duży błąd, gdyż wówczas pozbawiamy kapustę bakterii kwasu mlekowego, który wspomaga prawidłową pracę jelit.

timolina/freepik
timolina/freepik

5. Ogórki kiszone

Zdarzają się osoby, które po wyjęciu ogórka ze słoika usuwają z jego powierzchni biały nalot. Tworzą go, jak w przypadku kapusty kiszonej, bakterie kwasu mlekowego. To one wzmacniają nasz układ odpornościowy.

azerbaijan_stockers/freepik
azerbaijan_stockers/freepik

6. Grzyby

Z piachu i igliwia należy je oczyścić nożykiem lub pędzelkiem. Ewentualnie grzyby można dosłownie na krótką chwilę włożyć pod wodę. Długie moczenie sprawi, że wchłoną dużo wody i stracą swój smak oraz zmieni się ich struktura.

copperpipe/freepik
copperpipe/freepik

7. Makaron

Mycie surowego makaronu pozbawia go skrobi, która sprawia, że delikatnie się klei i dobrze łączy się sosami. Dodatkowo, zalany wodą staje się mniej smaczny.

azerbaijan_stockers/freepik
azerbaijan_stockers/freepik

Zdarzyło Ci się myć drób bądź ryby przed przygotowaniem?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także