×

Test lodówki – włóż włączoną latarkę, zamknij drzwi i zobacz, co się stanie

Czy wiesz jak oszczędzać energię w kuchni? Istnieje prosty sposób na to, aby nie marnować prądu w tym pomieszczeniu. Do tego celu posłuży latarka.

Jak wiadomo lodówka pochłania dość sporo energii. Wszystko dlatego, że jest cały czas podłączona do prądu. Jednak co jakiś czas warto sprawdzić czy jej uszczelka nie jest uszkodzona. To bardzo ważne, gdyż przez nieszczelne drzwi do lodówki cały czas dostaje się ciepłe powietrze. W związku z tym zaczyna ona zużywać coraz więcej energii, aby dostatecznie ochłodzić wnętrze.

Jak sprawdzić czy uszczelka nie jest uszkodzona?

To może dość niecodzienny patent, ale przynosi zamierzony efekt. Najpierw poczekaj, aż zapadnie zmrok. Następnie do lodówki włóż zapaloną latarkę (może być też ta, która znajduje się w telefonie). Zamknij drzwi lodówki i zgaś światło w kuchni. Teraz dobrze przyjrzyj się urządzeniu. Jeżeli widzisz smugę światła, to koniecznie wymień uszczelkę. Już nie działa prawidłowo i wpuszcza do wnętrza lodówki ciepłe powietrze.

jak oszczędzać energię
Jak oszczędzać energię, fot. Freepik

Jak właściwie użytkować lodówkę?

  • Nie stawiaj lodówki w pobliżu kaloryfera oraz kuchenki. Wszystko dlatego, że wówczas pożera więcej prądu.
  • Regularnie rozmrażaj zamrażalnik. Lód zgromadzony na jego ściankach również sprawia, że lodówka zużywa więcej energii.
  • Nie wkładaj do lodówki ciepłych dań. Wszystko dlatego, że lodówka musi wówczas przeznaczyć więcej energii na ich schłodzenie. A to oczywiście wiąże się ze wzmożonym poborem prądu, a także wyższymi rachunkami.
  • Nie zostawiaj otwartych drzwi lodówki ani zamrażalnika przez długi czas. Szybko weź potrzebne rzeczy i zamknij drzwi. Dzięki temu nie zwiększysz znacząco poboru mocy. Nowocześniejsze urządzenia są wyposażone w alarm otwartych drzwi.
  • Nie przepełniaj lodówki jedzeniem. Zbyt duża ilość produktów spożywczych na półkach sprawi, że pobierze więcej prądu. Podobnie działa to w przypadku pustego urządzenia. Wówczas musi zużyć więcej energii, aby utrzymać we wnętrzu właściwą temperaturę.

Moja mama rozkłada torebki po herbacie na parterze domu. Tak pozbyła się ohydnego problemu

Może Cię zainteresować

zamknij