PoradyLajfhakiPo spacerze sprawdź na skórze miejsca, gdzie najczęściej wbija się kleszcz!

Po spacerze sprawdź na skórze miejsca, gdzie najczęściej wbija się kleszcz!

gdzie wbija się kleszcz fot. getty images
gdzie wbija się kleszcz fot. getty images
27.04.2023 11:36, aktualizacja: 29.04.2023 13:46

Wraz z nadejściem wiosny i wyższych temperatur, częściej spędzamy czas na zewnątrz. Aktywność ta niestety wiąże się z ryzykiem zaatakowania przez kleszcze, które najczęściej wybierają jedno konkretne miejsce na naszym ciele. Warto, byś wiedział, gdzie najczęściej wbija się kleszcz.

Pierwsze miesiące wiosny, czyli przełom kwietnia i maja jest czasem największej aktywności tych pajęczaków. Dlatego coraz częściej słyszymy komunikaty ostrzegające nas przed kleszczami. Wiemy też  więcej o konsekwencjach, jakie niesie ze sobą ukąszenie przez nie. Jednak po powrocie ze spaceru zapominamy o sprawdzaniu miejsc, gdzie kleszcz wbija się najczęściej.

W jakiej sytuacji atakują nas kleszcze?

Musimy pamiętać, że kleszcze należą do rodziny pajęczaków i są pasożytami. Żywią się krwią ludzi oraz zwierząt, a występują najczęściej w miejscach ciepłych oraz wilgotnych. Mogą też czekać na nas w trawie, na liściach drzew, a przede wszystkim w lasach i parkach. Dlatego nie wiemy, kiedy i w jaki sposób mogą nas zaatakować. Na dodatek są bardzo małe i ciężko je zauważyć na pierwszy rzut oka. Zanim znajdą miejsce, gdzie mogą się wbić, potrafią wędrować po naszych ubraniach i skórze.

Gdzie wbija się kleszcz, fot. getty images
Gdzie wbija się kleszcz, fot. getty images

Gdzie najczęściej wbija się kleszcz?

Po każdej aktywności na zewnątrz zawsze należy dokładnie obejrzeć swoją skórę. Najlepiej jest zmienić ubranie na nowe, aby zminimalizować ryzyko przejścia kleszcza z ubrania na ciało. Na przestrzeni lat wielu specjalistów wskazywało na różne miejsca na skórze, w które kleszcze mogą się wbijać. Jednak lubią one żerować tam, gdzie mają najłatwiejszy dostęp do krwi oraz ciepła. Dlatego tak ważne jest sprawdzanie pachwin, zgięć (m.in. kolanowych i łokciowych), małżowiny usznej, okolic intymnych oraz szyi.

Jak uchronić się przed wbiciem kleszcza?

Istnieje kilka metod na to, jak zapobiec wbiciu się kleszcza. Nie lubią one zapachów bazujących na recepturze zielarskiej lub olejkach eterycznych, a należą do nich m.in. goździki, szałwia czy suszona lawenda. Warto też zadbać o swoją dietę i wprowadzić do niej np. czosnek, orzechy, szpinak oraz fasolę. Dlatego pamiętaj, że najlepiej dbać o swoje zdrowie profilaktycznie!

Proste triki, które ułatwią Ci uprawę roślin doniczkowych

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także