×
Wirtualna Polska

Polewam filtr okapu kosmetykiem z toaletki, a tłuszcz rozpuszcza się sam!

Czy wiesz, że istnieje coś takiego jak filtr okapu, który od czasu do czasu trzeba wyczyścić? To, że czyścisz kratkę, nie oznacza, że cały problem znika. Poniższy sposób jest zdecydowanie najszybszy jeśli chodzi o tłustą powierzchnię.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Okap to miejsce w kuchni, o którym często zapominamy. To duży błąd, gdyż właśnie tam zbiera się cały tłuszcz, który ulatuje z żywności, którą smażymy. Następnie przykleja się do niego kurz i inne zanieczyszczenia, które później ciężko domyć.

Okap w kuchni to niedoceniony sprzęt

Kiedy coś nam się przypali, pierwszą reakcją jest uruchomienie okapu, który zbiera przykry zapach. Podczas gotowania wciąga wilgoć, tłuszcz i zapachy ulatniające się z żywności. Jeśli go nie masz, wszystkie te substancje rozchodzą się po twojej kuchni i osiadają na meblach, ścianach i przedmiotach. Stopniowo tworzy się klejąca warstwa, która będzie w przyszłości nieestetycznie wyglądać, zwłaszcza gdy osiądzie na niej kurz. Aby okap działał jak należy, trzeba zadbać o kratkę i filtr, o którym często zapominamy, a to właśnie on gwarantuje odprowadzanie wszelkich zanieczyszczeń.

Jak wyczyścić filtr okapu? Sięgnij do toaletki, fot. Freepik

Jak wyczyścić filtr okapu? Sięgnij do toaletki, fot. Freepik

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

Zobacz również: To złota reguła naszych babć, przyda się gdy czyścisz okap z tłuszczu i brudu

Jak wyczyścić filtr okapu?

Jeśli będziesz czyścić okap co jakiś czas, nie masz co się martwić o grubą warstwę brudu. Gorzej, jeżeli robisz to co pół roku albo i jeszcze rzadziej. Wtedy może spotkać cię niemiła niespodzianka. Zacznij od odłączenia sprzętu od zasilania i zdemontowania filtra. Do oczyszczania z tłuszczu mamy dużo możliwości. Pierwsza z nich to wykorzystanie sody oczyszczonej, która rozpuszczona z niewielką ilością wody jest w stanie usunąć tłuszcz już w kilka minut. Następne rozwiązanie to płyn do naczyń, który ma właściwości odtłuszczające. W misce rozpuszczamy kilka pompek płynu, namaczamy filtr i kratkę przez 20 minut, a po tym czasie trzeba zadziałać szorstką stroną gąbki na całej powierzchni. Ostatnia, najbardziej zadziwiająca metoda, to wykorzystanie oliwki dla dzieci, która świetnie rozpuszcza tłuszcz. Wystarczy natrzeć powierzchnię, a po chwili całość wyszorować szczotką z twardym włosiem. Ważne jest, by oczyścić przestrzenie wewnątrz okapu, a do tego przyda się stara szczoteczka do zębów, którą należy solidnie namoczyć w płynie do naczyń.

Teraz już wiesz, jak wyczyścić filtr okapu, fot. Freepik

Teraz już wiesz, jak wyczyścić filtr okapu, fot. Freepik

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

Zobacz również: Domowa i szybka metoda na wyczyszczenie okapu z tłuszczu. Bez szorowania i szkodliwej chemii

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować