×

Wsyp odrobinę tej przyprawy do tuneli po nornicach i szybko pozbędziesz się ich z ogrodu

Gdyby były bohaterami kreskówek Disneya każdy by je uwielbiał. Ale zamiast tego są „bohaterami” naszych ogródków, gdzie niszczą wszystko, co popadnie. Można je jednak skutecznie „wyprosić” za pomocą zapachów, których nie lubią, to świetny sposób na nornice.

„Co podjemy, to podjemy!”

Nornice to gryzonie, których długość ciała wynosi ok. 10 cm. Są roślinożerne, a dorosłe osobniki mogą obejść się bez jedzenia przez 5 dni. Ze względu na swoje upodobania kulinarne, w ogrodzie są w stanie wyrządzić sporo szkód. Pdgryzają system korzeniowy roślin, zjadają nasiona owoców i warzyw, obgryzają korę drzew, drążą pod ziemią korytarze (ich średnica to ok. 5 cm), a także posilają się zielonymi częściami roślin. Co zrobić, aby na stałe wyprowadziły się z ogródka?

sposb na nornice
Sposób na nornice Fot. getridofthings.blogspot.com

Zapachy, których nie cierpią, czyli bezpieczny dla całej rodziny sposób na nornice

Jest wiele zapachów, które dla tych szkodników są uciążliwe lub kojarzą się z zagrożeniem ze strony jakiegoś innego zwierzęcia. Skupimy się na tych najpopularniejszych i najłatwiej dostępnych.

Cynamon

Uwielbiany przez wiele osób cynamon, z jakiegoś powodu jest wręcz znienawidzony przez nornice. Reagują one na jego zapach silnym stresem i strachem. Dobrym sposobem na odstraszenie je jest posypanie tuneli nornic cynamonem w proszku, jaki bez problemu dostaniesz w każdym spożywczym sklepie. Jeśli nie masz cynamonu, podobnie może zadziałać papryczka chilli w proszku.

Czego nie lubią nornice?

Nornice nie tolerują zapachu szeregu różnych roślin, więc warto je zasadzić na swoich rabatach. Gryzonie uciekają w popłochu przed: czosnkiem, wilczomleczem, nostrzykiem, rącznikiem pospolitym, gorczycą, miętą, czarna porzeczką czy cesarską koroną.

Dobrym sposobem jest włożenie do tunelu zrobionego przez nornice kilku rozgniecionych ząbków czosnku, roztartych liści czarnego bzu, gałązek tui czy liści orzecha włoskiego. Zapachy te działają na nornice mocno odstraszająco, a Twoim roślinom, ani glebie nie wyrządzą żadnej krzywdy (w przeciwieństwie do niektórych chemicznych preparatów).

Sklepowe, specjalistyczne mieszanki

W sklepach ogrodniczych bez trudu kupisz naturalne odstraszacze w płynie. W swoim składzie zawierają wodę i olejki eteryczne. Preparaty te są bezpieczne dla gleby, roślin oraz zwierząt, ale ich zapachu nie tolerują nornice. Wystarczy jedną miarkę wlać do tunelu wykopanego przez gryzonie i całość przysypać ziemią.

Tutaj przeczytasz o tym, jak się pozbyć kretów z ogrodu i trawnika.

Może Cię zainteresować

zamknij