Anginka szybko rośnie, ale bujnie się rozkrzewi i będzie piękna, jeśli zrobisz jedną rzecz

Anginka szybko rośnie, ale bujnie się rozkrzewi i będzie piękna, jeśli zrobisz jedną rzecz

anginka Fot. genialne.pl
anginka Fot. genialne.pl
17.02.2023 21:20

Anginka to intrygująca roślina, która uwalnia cytrynowy oraz bardzo przyjemny zapach. Znana jest pod różnymi nazwami i ma właściwości lecznicze.

Geranium, anginowiec, pelargonia pachnąca czy anginka. To cały czas na sama roślina doniczkowa, która przybyła do Europy z południowej części Afryki, gdzie występuje jako krzew. W Polsce zadomowiła się w doniczkach. Ma drewniejące i szybko rozgałęziające się pędy, które pokrywają drobne włoski.

Jak dbać o anginkę?

Roślina preferuje słoneczne i ciepłe stanowiska. Dzięki temu będzie intensywnie pachniała i jest duża szansa na to, że obsypie się jasnoróżowymi kwiatami. Co więcej anginka nie toleruje przeciągów, a także nagłej zmiany temperatury. Roślina czuje się już bardzo źle, kiedy temperatura spadnie poniżej 10 stopni Celsjusza.

Anginka, fot. Wikimediacommons
Anginka, fot. Wikimediacommons

Pelargonię podlewaj kiedy ziemi w doniczce lekko przeschnie (raz na tydzień powinno wystarczyć). Natomiast zimą ogranicz nawadnianie. Rób to tylko wtedy, kiedy gleba już mocno wyschnie. Pamiętaj, że przesuszenie jest lepsze od zalania.

Ważną kwestią w pelengacji anginki jest regularne obrywanie zeschłych liści, a także przycinanie pędów. Jeżeli zauważysz, że pelargonia rośnie zbyt mocno w górę, ale nie rozgałęzia się na boki, to koniecznie obetnij jej wierzchołki pędów. Wówczas bujnie się rozkrzewi.

Właściwości pelargonii pachnącej

W aptece możesz kupić olejek eteryczny z geranium, który ma właściwości lecznicze. Ma działanie przeciwbakteryjne oraz przeciwwirusowe.

  • Wspomaga leczenie infekcji skórnych (egzema, trądzik, liszaj).
  • Działa łagodząco podczas bóli reumatycznych.
  • Zmniejsza bóle uszu (urwij listek geranium, uformuj z niego kulkę i włóż do ucha).
  • Pomaga obniżyć ciśnienie krwi.
  • Działa uspokajająco i ułatwia zasypianie.
  • Wspomaga leczenie przeziębienia, a także górnych dróg oddechowych.
Anginka fot. genialne.pl
Anginka fot. genialne.pl

Jak wykorzystać anginkę?

Podczas przeziębienia czy przed snem możesz spokojnie wypić anginkowy napój. Dodaj kilka jej listów do herbaty, pozwól, aby uwolniły swój aromat i spokojnie popijaj. Dodatkowo naparem z pelargonii możesz płukać gardło oraz jamę ustną. Co więcej zapach anginki odstrasza komary.

Proste triki, które ułatwią Ci uprawę roślin doniczkowych

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także