×

Smród ze zlewu szybko zniknie. To domowy sposób na jego dezynfekcję

Zlew kuchenny to miejsce w kuchni, gdzie zbiera się najwięcej zarazków. W końcu większość naczyń, owoców i warzyw przechodzi przez zlew, żeby pozbyć się z nich brudu i… zarazków. Dodatkowo czyściki i ściereczki trzymane w zlewie, też są siedliskiem bakterii. Jak więc prawidłowo zadbać o zlew? I co robić, kiedy poczujesz smród ze zlewu? Oto kilka praktycznych porad!

Każda z nas pilnuje porządku w kuchni na bieżąco. Niestety w zlewie często trzymamy niepozmywane naczynia, które nie mieszczą się już do zmywarki. Albo które czekają na pozmywanie, gdy zmywarki nie mamy. Codzienne powierzchowne przetarcie zlewu z większego brudu na dłuższą metę nie wystarczy.

zlew z naczyniami smród ze zlewu
freepik.com

Twój zlew, poza codziennym utrzymaniem go w czystości, wymaga cotygodniowego czyszczenia. Przy rzadszym jego użytkowaniu wystarczy wyczyścić go co 2 tygodnie. Chcąc utrzymać zlew kuchenny w należytej czystości, należy zastosować się do kilku kroków.

mycie kranu
frepik.com

Czyszczenie

Użyj gąbki i przetrzyj dokładnie cały zlew. Jeżeli zauważysz jakieś plamy, usuń je. Do większości przebarwień na zlewie wystarczy mieszanka octu i sody lub cytryny i sody: zwilż zlew cytryną lub octem, posyp sodą, odczekaj parę minut, wyszoruj miękką ściereczką i spłucz. Oprócz usuwania plam soda z cytryną działa też bakteriobójczo.

mycie kranu smród ze zlewu
freepik.com

Dezynfekcja zlewu octem

Zatkaj odpływ zlewu, napuść gorącej wody i dodaj octu. To zabije wszystkie drobnoustroje. Pamiętaj, aby używać rękawiczek gumowych! Nie zapomnij przetrzeć też kranu, zanim wypuścisz wodę. Ocet usunie też rewelacyjnie kamień.

zlew w kuchni smród ze zlewu
freepik.com

Brzydki zapach z odpływu

O ile bakterii nie widać, to zapachu, który wydostaje się z odpływu, trudno nie odczuć. Powodem jest zaleganie resztek jedzenia w odpływie. Problem ten dotyczy częściej domów, w których jest zmywarka. Wtedy zlew nigdy nie jest dobrze spłukiwany większą ilością wody. Powoduje to zaleganie resztek jedzenia, które po prostu się psują w rurach.

Wrzątek
Codziennie zalewaj odpływ zlewu wrzątkiem. Spowoduje to odpowiednie przemieszczanie się wody z resztkami w rurach.

zalewanie zlewu
freepik.com

Cytryna
Sok z cytryny wlej bezpośrednio do odpływu. Po parunastu minutach zalej ciepłą wodą. Zlikwidujesz tak brzydkie zapachy.

Soda
Zasyp odpływ porcją sody i zostaw na kilkanaście minut. Zalej delikatnie gorącą wodą, a dopiero później przepłucz porządnie bieżącą wodą. Zlew rzadziej będzie się zatykać, a soda zapobiegnie brzydkim zapachom.

Ocet
Przy uporczywych zapachach, zasyp zlew sodą i zalej samym octem. Potem zlew przepłucz.

Tabletka do zmywarki
Rozpuść tabletkę do zmywarki w gorącej wodzie i wlej do zlewu. Możesz rozpuścić ją najpierw w zatkanym korkiem zlewie, wtedy dodatkowo jeszcze wyczyści Ci zlew, zanim zadziała w samym odpływie.

Dodatkowe sitko
Możesz postarać się o gęściejsze sitko, żeby większe odpadki nie wpadały do odpływu.

Pamiętaj, te 5 rzeczy nie wolno wlewać do zlewu! Zapchany odpływ narazi Cię na koszty

Raz w roku dobrze jest wyczyścić syfon pod zlewem. Pozbędziesz się zalegającego tam brudu, który też jest źródłem brzydkich zapachów.

Źródła: www.simplemost.com
zamknij