×
Wirtualna Polska

Po tym 1 szczególe zawsze rozpoznam, czy kupuję truskawkę polską czy z zagranicy

Truskawki są jednym z ulubionych owoców wielu Polaków. Rynek zalewają owoce z Hiszpanii, Grecji, Maroka, a także krajów afrykańskich. Większość z nas najchętniej sięga jednak po owoce wyhodowane w kraju, najlepiej w lokalnych gospodarstwach. Podpowiadamy, jak odróżnić polską truskawkę od zagranicznej. Liczy się jeden ważny szczegół.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Miłośnicy polskich truskawek twierdzą, że można odróżnić je od zagranicznych po kolorze, wielkości, kształcie lub po tym, jak błyszczącą mają skórkę. Nie jest to jednak możliwe (nawet specjaliści nie mają takich zdolności), ponieważ każda z tych cech zależy od odmiany owocu, a nie od tego, gdzie go uprawiano. Są inne sposoby, by odróżnić truskawkę krajową od importowanej. Najlepiej jest zwrócić uwagę na pewien szczegół, który większość osób ignoruje.

Jak odróżnić polską truskawkę od zagranicznej po cenie i opakowaniu?

W przypadku wczesnych odmian truskawek produkt polski od zagranicznego odróżniać będzie przede wszystkim cena. Te importowane są wyraźnie tańsze. Za truskawki krajowe zapłacimy więcej z powodu dużych kosztów produkcji, w tym ogrzewania szklarni. W przypadku odmian późniejszych ceny będą jednak podobne. Kupując owoce, zawsze można zapytać sprzedawcę, skąd pochodzą. W przypadku marketów dobrym źródłem informacji o pochodzeniu truskawki są również opakowania, na których znajdują się nazwy oraz adresy gospodarstw, w których je wyhodowano. Nie zawsze jest bowiem tak, że lokalni hodowcy sprzedają owoce tylko na targowiska i do małych sklepów. Część ich zbiorów trafia do supermarketów. Oczywiście zdarza się, że sprzedawcy oszukują i wsypują zagraniczne owoce do opakowań wskazujących na krajową produkcję, ale nie jest to regułą.

Jak odróżnić polską truskawkę od zagranicznej? Fot. Gettyimages

Jak odróżnić polską truskawkę od zagranicznej? Fot. Gettyimages

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

Zobacz również: Posadź ją w ogrodzie. Jej owoce zbierzesz przed truskawkami!

Jak odróżnić polską truskawkę od zagranicznej po szypułce?

Jeśli nie ufasz sprzedawcy lub opisowi na opakowaniu, możesz odróżnić polskie truskawki od zagranicznych w inny sposób. Musisz dokładnie przyjrzeć się szypułce.

  • Jeśli szypułka przylega do owocu, wygląda ładnie i świeżo, najprawdopodobniej mamy do czynienia z truskawką wyprodukowaną w Polsce. Ładny wygląd szypułki sugeruje bowiem, że została niedawno zerwana z krzaczka i nie była transportowana na duże odległości.
  • W przypadku zagranicznych truskawek, które muszą przebyć daleką drogę, zanim trafią do sklepów, szypułki wyglądają nieatrakcyjnie i nie przylegają do owoców. Zwykle dzieje się tak, kiedy owoce są transportowane z Afryki lub południa Europy. Dodatkowo truskawki z Maroka mają szypułki znacznie większe i dłuższe od krajowych.
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

Zobacz również: Robaki same wyjdą z truskawek! Tiktokerka pokazała, jakie to proste

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować