×
Wirtualna Polska

Zamiast do śmieci, wysypuję wszystko pod rośliny. Ślimaki go nie pokonają

Ślimaki, szczególnie te pozbawione muszli, potrafią doszczętnie splądrować przydomowy ogródek. Jak pozbyć ślimaków z działki? Możesz zastosować proste domowe sposoby oparte na tworzeniu naturalnych pułapek lub stosowaniu produktów, które odstraszą te szkodniki.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Ślimaki zagrażają naszym uprawom przez cały okres wegetacyjny roślin, ale najgroźniejsze są wiosną, kiedy w ziemi znajdują się młode sadzonki. Te oślizgłe szkodniki potrafią pożreć małe rośliny w całości, nim porządnie wyrosną. Na szczęście stosunkowo łatwo możesz pozbyć się ich ze swojej działki.

Jakie rośliny atakują ślimaki?

Ślimaki bez skorup najchętniej zjadają pędy młodych roślin. Atakują również truskawki, maliny i marchewkę. Ślimaki winniczki, które również są uważane za ogrodowe szkodniki, chętnie żywią się świeżymi liśćmi, więc nie pogardzą sałatą oraz kapustą. Roślinę, którą żywią się ślimaki, łatwo rozpoznać. Szkodniki zostawiają duże, nieregularne dziury (o ile nie zjadają całej sadzonki, co najczęściej spotyka młode okazy). Niezawodnym znakiem ich działalności są również śluzowate ślady na ziemi w okolicy grządek.

Jak pozbyć się ślimaków z działki? Fot. Getty Images

Jak pozbyć się ślimaków z działki? Fot. Getty Images

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Zobacz również: Te kwiaty ratują każde warzywo i sadzonkę w ogrodzie przed szkodnikami

Jak pozbyć się ślimaków z działki za pomocą pułapki?

Ślimaki nie potrafią sprawnie poruszać się po sypkim podłożu. Możesz to wykorzystać i zastawić na nie ekologiczną pułapkę. Wystarczy, że wokół grządek z roślinami rozsypiesz piasek, trociny lub popiół drzewny. To skutecznie uniemożliwi szkodnikom dostęp do warzyw i owoców. W każdym przypadku musi to być jednak odpowiednia warstwa, której ślimaki nie przejdą. Równie dobrą metodą jest rozsypanie obok warzyw duże ilości pokruszonych skorupek jaj. Dodatkową korzyścią z zastosowania tej metody jest fakt, że rozkładające się skorupki odżywią glebę.

Jak pozbyć się ślimaków z działki? Fot. Getty Images

Jak pozbyć się ślimaków z działki? Fot. Getty Images

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Jak pozbyć się ślimaków z działki, odstraszając je?

Aby wypłoszyć ślimaki z działki, nie trzeba sięgać po specjalistyczne środki chemiczne (choć oczywiście możesz to zrobić). Są proste, domowe sposoby, by je odstraszyć.

  • Rozsyp wokół grządek fusy po kawie lub cynamon. Obydwa te produkty uchronią rośliny przed ślimakami, które nie lubią ich zapachu. Dobrą ochroną przed tymi żarłocznymi intruzami jest również soda oczyszczona.
  • Rozwiń wokół grządek taśmę miedzianą. To nieco droższe rozwiązanie, ale bardzo skuteczne. Miedź odstrasza ślimaki.
  • Zasadź przy zagrożonych roślinach inne, które odstraszą ślimaki. Skuteczne będą m.in. czosnek, cebula, majeranek, szałwia oraz cząber.
  • Istnieje jeszcze jeden, kontrowersyjny i drastyczny sposób. Każdego napotkanego ślimaka możesz posypać solą, która w krótkim czasie doprowadzi do jego śmierci.

Zobacz również: Nie sadź ich przy pomidorach. Przez ten błąd możesz stracić całą uprawę!

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować