×
Wirtualna Polska

Nie wiedział, że robi przysługę włamywaczom. Już nie zostawia klucza w zamku na noc

Zostawiasz klucz w zamku na noc? Pewnie myślisz, że w ten sposób poprawiasz swoje bezpieczeństwo i utrudniasz zadanie ewentualnym włamywaczom? Nic bardziej mylnego! Takie działanie tylko im pomaga.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Wiele osób ma nawyk zostawiania klucza w drzwiach zamkniętych na noc. Sądzą, że w ten sposób uniemożliwiają włamywaczom otwarcie drzwi od zewnątrz. Niestety, w rzeczywistości jest wręcz odwrotnie. Wyjaśniamy, dlaczego lepiej wyjmować klucz z zamka po zamknięciu drzwi.

Dlaczego ludzie zostawiają klucz w zamku na noc?

Klucz w zamku sprawia, że czujemy się bezpieczniej. Większość ludzi uważa, że skoro drzwi są zamknięte, a zamek został „zablokowany” kluczem od wewnątrz, nie da się go otworzyć, manipulując nim z drugiej strony. To niestety tylko częściowo pokrywa się z rzeczywistością. Jeśli zostawisz przekręcony klucz w zamku, drzwi nie da się otworzyć z drugiej strony, ale tylko z użyciem drugiego klucza (mechanizm zaprojektowano tak, że nie da się włożyć do niego dwóch kluczy naraz). Ale złodzieje używają przecież innych, o wiele prostszych narzędzi. Niestety pozostawiony w drzwiach klucz tylko ułatwia im dostanie się do mieszkania.

Klucz zostawiony w zamku na noc to zły pomysł. Fot. Freepik

Klucz zostawiony w zamku na noc to zły pomysł. Fot. Freepik

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

Zobacz również: Czy taki zamek w drzwiach rzeczywiście chroni przed włamaniem? Znamy odpowiedź

Jak złodzieje otwierają zamki?

Aby otworzyć zamek w drzwiach, trzeba odblokować znajdujące się w nim zapadki. Ząbki klucza robią to w mgnieniu oka, ponieważ są odpowiednio rozmieszczone i mają odpowiednią wielkość. Aby otworzyć drzwi bez klucza, włamywacze muszą trochę pogłówkować. Zapadki odblokowują za pomocą wytrychów, drutów i innych narzędzi tego typu. Zwykle manewrują nimi tak długo, aż uda im się zwolnić blokadę zamka. Jeśli zostawisz klucz w drzwiach na noc, zrobisz im ogromną przysługę, ponieważ bez najmniejszego problemu otworzą drzwi w kilka sekund.

Klucz w zamku ułatwia pracę włamywaczom. Fot. Freepik

Klucz w zamku ułatwia pracę włamywaczom. Fot. Freepik

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

Dlaczego klucz w zamku pomaga włamywaczom?

Jak wspomnieliśmy, klucz odblokowuje zapadki w zamku. Jeśli zostawisz go na noc, mechanizm będzie w stanie permanentnej gotowości do pracy. Oznacza to, że wystarczy włożyć od drugiej strony dowolny wytrych, a nawet zwykły śrubokręt i przekręcić go, by otworzyć drzwi. Może to zrobić nawet największy amator, ponieważ nie będzie musiał odblokowywać zapadek zamka! Wszystko potrwa maksymalnie kilka sekund. Właśnie dlatego nie zostawiaj już klucza w zamku. Kiedy zamkniesz drzwi, wyjmuj go i odłóż w bezpieczne miejsce lub odwieś na haczyk przy wejściu. Tak realnie poprawisz swoje bezpieczeństwo i zabezpieczysz dom przed włamywaczami.

Zobacz również: Kradzież „na klamkę” to ostatnio bardzo popularna metoda włamań. Można się łatwo zabezpieczyć

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować