Jak odróżnić pasternak od pietruszki? Już nigdy nie daj się nabić w butelkę
×
Wirtualna Polska

Jak odróżnić pasternak od pietruszki? Już nigdy nie dasz się nabić w butelkę

Jak odróżnić pasternak od pietruszki? To bardzo łatwe, a dzięki tej umiejętności już nigdy nie dasz się oszukać nieuczciwemu sprzedawcy warzyw.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Pasternak jest łatwiejszy w przechowywaniu oraz tańszy. Dlatego niektórzy sprzedawcy, żerując na nieświadomości kupujących, podmieniają oba warzywa. A wszystko za sprawą tego, że są do siebie bardzo podobne. Jednak po wnikliwiej analizie, bez trudu zaczniesz je odróżniać od siebie.

Jak wygląda pasternak?

Pasternak zwyczajny (Pastinaca sativa) ma kremowo-żółtawy kolor. Jego smak jest dość ostry, słodkawy, a także orzechowy. Natomiast nie ma silnego aromatu. Jest sprzedawany bez liści (nie nadają się do spożycia), a po starciu na tarce zapachem przypomina marchewkę. Wcześniej służył jako środek słodzący, a obecnie wykorzystywany jest jako pasza dla zwierząt.  Pasternak ma żółte kwiatostany. Co więcej niezwykle rzadko sięgamy po niego w celach kulinarnych. Chyba, że akurat na straganie udaje korzeń pietruszki i włożymy go do rosołu. 😉

jak odróżnić pasternak od pietruszki
Jak odróżnić pasternak od pietruszki, fot. Freepik
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Jak wygląda pietruszka?

Pietruszka zwyczajna (Petroselinum crispum) charakteryzuje się białą barwą. Jest niezwykle aromatyczna, a jej zapach można określić jako świeży. Pietruszka kwitnie na biało i oczywiście często sprzedawana jest z nacią.

jak odróżnić pasternak od pietruszki
Jak odróżnić pasternak od pietruszki, fot. Freepik

Jak nie pomylić pietruszki z pasternakiem?

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Przede wszystkim spójrz na miejsce, skąd wyrastają liście. Pasternak posiada wgłębienie z ciemną otoczką. Natomiast pietruszka ma zgrubienie, które przypomina stożek. To najważniejsza i zauważalna gołym okiem różnica. Jeśli są jeszcze liście na warzywie, to pietruszka ma ciemniejsze, błyszczące i bez włosków, a pasternak jaśniejsze z włoskami.

Jak odróżnić pasternak od pietruszki, fot. Pixnio

Do czego można wykorzystać pasternak?

Pasternak zawiera więcej błonnika od pietruszki. Ma również mniej sodu. Jednak jest uboższy w witaminy C, A, a także magnez i żelazo. Warzywo to jest niezwykle popularne w Wielkiej Brytanii. Możesz spokojnie dodawać pasternak do zup, gulaszy czy surówek. Natomiast po dodaniu miodu lub skarmelizowanego cukru, pasternak zamienisz w niecodzienny deser.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Czosnek zimowy sadzę tylko przez gazety, bo jestem leniwa. Rośnie za każdym razem

Triki na przechowywanie jedzenia. Dzięki nim nic się nie marnuje w koszu

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować