×
Wirtualna Polska

Idzie paragonowa rewolucja. Papierowe wydruki odejdą do lamusa już za kilka dni

15 września czeka nas rewolucja paragonowa. Ministerstwo Finansów uruchomi HUB paragonowy, który będzie przechowywał i przesyłał użytkownikom e-paragony. W ten sposób przynajmniej częściowo zlikwidowane zostaną tradycyjne wydruki, które otrzymujemy z kas.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Większość paragonów, które otrzymujemy w czasie codziennych zakupów, ląduje w koszach od razu lub po kilku minutach, gdy tylko sprawdzimy, czy ceny się zgadzają. Przechowujemy tylko rachunki za rzeczy, które podlegają reklamacji. E-paragony mają być rewolucyjnym rozwiązaniem, dzięki któremu nie będzie już trzeba pobierać wydruku z kasy i czuwać nad tym, żeby nie wyblakł, nim upłynie termin gwarancji na dany towar.

Po co wprowadzane są e-paragony?

Obecnie e-paragony są wystawiane w aplikacjach lojalnościowych dużych sieci handlowych, ale mimo tego klienci i tak dostają papierową wersję rachunku. Ministerstwo Finansów chce, by klienci wybierali jedną z opcji — paragon drukowany lub elektroniczny. Rządowa aplikacja ma też sprawić, że elektroniczne rachunki będzie można dostawać we wszystkich sklepach i będą one zebrane w jednym miejscu. Dzięki temu żaden paragon się nie zgubi ani nie wyblaknie. W razie reklamacji klient będzie miał łatwy dostęp do rachunku, a sprzedawca — pewność, że jest autentyczny. Dzięki e-paragonom sklepy mają zaoszczędzić na zakupie rolek do drukowania ich tradycyjnej wersji. Zyska także środowisko, ponieważ do koszy na śmieci trafi znacznie mniej papierowych świstków.

E-paragony zastąpią wydruki z kas. Fot. Freepik

E-paragony zastąpią wydruki z kas. Fot. Freepik

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

Zobacz również: Paragony grozy nie tylko w Polsce? We Włoszech doliczają 20 euro za samo zajęcie stolika

Jak będzie działać HUB paragonowy?

HUB paragonowy będzie centralną, ogólnopolską platformą do rejestracji klientów i ich zakupów. Specjalne kody umożliwią połączenie anonimowych osób robiących zakupy z konkretnymi paragonami. System będzie odbierał elektroniczne rachunki z wielu kas rejestrujących, przechowywał je przez 30 dni oraz dystrybuował je do klientów. Jak czytamy na stronie podatki.gov.pl:

Usługa umożliwiająca pobranie paragonu w postaci elektronicznej na smartfona będzie całkowicie anonimowa. Klient otrzyma unikalny identyfikator, który umożliwi mu pobieranie e-paragonów. Do otrzymania identyfikatora nie są wymagane żadne dane identyfikujące Klienta, niepotrzebny jest nawet numer telefonu.

 

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Jak pobierać e-paragony?

Jak nowe rozwiązanie ma działać w praktyce? 15 września Ministerstwo Finansów uruchomi HUB paragonowy. Aby korzystać z e-paragonów, obywatele muszą wykonać tylko kilka — jak zapewnia resort — prostych kroków.

  • Najpierw należy zainstalować na swoim telefonie aplikację E-paragony. Aplikacja, kiedy jej to zlecisz, jednorazowo połączy się z systemem, aby pobrać unikalny identyfikator, którym będziesz się w przyszłości posługiwał. Nie musisz podawać przy tym żadnych danych.
  • Kiedy już masz aplikację, w czasie robienia zakupów poproś przy kasie o e-paragon. Sprzedawca zeskanuje kod kreskowy z twojej aplikacji, a kasa prześle paragon do HUB-a, skąd będziesz mógł pobrać go już po kilku sekundach.
  • Na pobranie e-paragonu będziesz miał 30 dni. Później system przestanie go przechowywać.
  • W razie reklamacji odszukaj pobrany paragon w aplikacji i pokaż w sklepie. Zostanie uznany bez najmniejszych problemów.

Zobacz również: Zawsze wyrzucałam paragony do kosza na papier. Teraz wiem, że to błąd

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować